Historia technologii informatycznej – najważniejsze wydarzenia

Historia technologii informatycznej – najważniejsze wydarzenia

Winston Churchill mawiał: “Im dalej spojrzysz w przeszłość, tym dokładniej zobaczysz, co się wydarzy w przyszłości”. Analiza ewolucji technologii informatycznej od lat osiemdziesiątych może okazać się bardzo pouczająca.

Podobnie, jak klocki Lego, każda następna dekada stała się trampoliną do stworzenia niezwykle komunikatywnego świata, jaki znamy dzisiaj. Pojawienie się komputerów, a następnie sieci internetowych, zmieniło sposób naszego funkcjonowania i przygotowało grunt pod nadchodzącą rzeczywistość. 

Dekada komputerów osobistych – lata 80.

Do lat 70. komputery w większości były zarezerwowane dla firm i profesjonalistów. Zbyt skomplikowany technicznie i drogi komputer nie znalazł jeszcze swojego miejsca wśród ogółu społeczeństwa. We wczesnych latach osiemdziesiątych pod wpływem działania Apple Macintosh zostały uproszczone ich interfejsy i stały się one bardziej przyjazne dla użytkowników.

Powstał rynek komputerów osobistych (PC) i technologie informatyczne zostały udostępnione większej ilości osób. Wtedy byli liderami: IBM, Thomson, Apple i Commodore. Model Commodore 64 do dziś pozostaje najlepiej sprzedającym się komputerem na świecie. Ta demokratyzacja komputerów otwiera prawdziwą puszkę Pandory dla następnego sektora, sektora gier wideo. Dzięki grom wideo komputer staje się mniej onieśmielający, zabawny i dostępniejszy. 

Dekada Internetu – lata 90.

Ulepszone technologie pozwalają graczom stosować nowocześniejsze konsole do gier. Wydajne i innowacyjne Nintendo NES czy Sega Megadrive odnoszą niespotykany sukces i brzmią jak wyrok śmierci dla pionierów, takich jak Atari. Uruchomiony w sierpniu 1995 r. system operacyjny Windows 95 stanowi ważny punkt zwrotny w historii informatyki.

Przyjazny dla użytkownika interfejs umożliwia zainstalowanie go w większości działających w tamtym okresie komputerów na świecie. Drzwi zostają szeroko otwarte dla następnej rewolucji. Stworzona ogólnoświatowa sieć (WWW) rozwinęła się w rzeczywistości pod koniec dekady.

Pierwsze usługi Netscape czy Altavista pozwalają użytkownikom na kontakt e-mailowy i na surfowanie po cyberprzestrzeni. Dekada lat dziewięćdziesiątych upłynie pod znakiem modemów i pakietów AOL oferujących 50 godzin połączenia w sieci miesięcznie. Powstają globalne marki, takie jak na przykład Amazon.

Dekada smartfonów – lata 2000

W 2007 roku miało miejsce ważne wydarzenie, które zrewolucjonizowało świat nowych technologii i codzienne życie miliardów ludzi. 9 stycznia na MarcWorld w San Francisco Steve Jobs prezentuje pierwszego iPhone’a. Teraz każdy może mieć dostęp do Internetu w dowolnym momencie dzięki niewielkiemu terminalowi, który mieści się w kieszeni.

W tej sytuacji niemożliwe jest ograniczenie internautów do 50 godzinnego pakietu przebywania w sieci. Aby sprostać popytowi, operatorzy wprowadzają pakiety umożliwiające nieograniczone korzystanie z Internetu. Pojawienie się smartfonów zapoczątkuje erę pojawienie się e-commerce, elektronicznych biletów, elektronicznych książek i wielu innych usług elektronicznych.

Dekada socjalna – lata 2010

Smartfony szybko zdobywają udziały w rynku. Internet, niegdyś ograniczony do wąskiego grona użytkowników, teraz dociera do wszystkich warstw społecznych. Pierwsze platformy, które korzystają z tej nowej technologii, to sieci społecznościowe. Facebook przekroczył kamień milowy pierwszego miliarda użytkowników w 2012 roku.

YouTube lub twister stają się powszechnymi usługami w naszym codziennym życiu. Dzięki tej nowoczesnej technologii, łącząc się za pomocą Internetu, tworzą się społeczności liczące nawet kilka milionów użytkowników. Druga połowa dekady 2010 roku tworzy jeszcze bardziej innowatorską technologię, która jest w stanie połączyć niezależne podmioty, tworząc sztuczną inteligencję (AI). Tworzy ona sektor, który może stać się kluczem do następnej rewolucji.

Dodaj komentarz