Hosting strony internetowej – ile kosztuje?

Hosting strony internetowej – ile kosztuje?

Prowadzenie strony internetowej wiąże się z kilkoma różnymi wydatkami. Przede wszystkim chodzi tutaj o hosting i domenę. Wiele osób, które chcą założyć własną stronę internetową, czy to firmową, czy na przykład bloga, obawia się tych kosztów.

Czy jest to jednak zasadne, czy też w rzeczywistości nie jest to aż takie drogie, jak moglibyśmy się obawiać? Co wpływa na cenę hostingu? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

Od czego zależy cena hostingu?

Trzeba podkreślić, że hosting hostingowi nierówny. Dwaj usługodawcy mogą oferować hosting w zupełnie innych cenach, również jeden usługodawca może mieć w ofercie kilka różnych droższych i tańszych pakietów, aby móc zaoferować coś użytkownikom mającym odmienne potrzeby. Podstawowe czynniki, które wpływają na cenę hostingu, to:

  • polityka cenowa usługodawcy
  • transfer
  • przestrzeń dyskowa
  • ilość dodatkowych funkcji
  • szybkość łącza.

Z punktu widzenia użytkownika to, czy dana usługa jest warta swojej ceny, może zależeć także od deklarowanego uptime strony, a także stanu technicznego, dostępu do wsparcia technicznego o każdej porze dnia i nocy i nie tylko. Wartym uwagi rozwiązaniem jest hosting oferowany przez HouseHosting.pl, który odznacza się między innymi niską ceną i wysoką stabilnością.

To, ile ostatecznie zapłacimy za hosting, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb i oczekiwań. Małe i początkujące portale nie powinny mieć ogromnych wymagań i już niewielki, tani pakiet transferu i przestrzeni dyskowej powinien być dla nich zadowalający. Nie sprawdzi się to w przypadku dużej witryny, na której jest spory ruch, ponieważ po prostu szybko taki transfer się wyczerpie i konieczne będzie dokupienie go.

Czy hosting może być darmowy?

Osoby dysponujące niewielkim czy wręcz żadnym budżetem mogą zastanawiać się, czy istnieje coś takiego, jak darmowy hosting. Faktycznie, zdarzają się tego typu oferty, ale musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie możemy oczekiwać wysokiej jakości usługi, kiedy nie płacimy za nią ani grosza.

Darmowy hosting może się więc odznaczać niewielkim transferem, wolnym łączem, a także między innymi ograniczonym wsparciem technicznym czy niewielką ilością dodatkowych funkcji.

Dlatego też, szczególnie, jeśli mowa o stronie firmowej, lepszym wyjściem może być opłacenie pewniejszego, stabilniejszego hostingu płatnego. Szczególnie biorąc pod uwagę, że w przypadku tańszych hostingów może to oznaczać koszt zaledwie kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu złotych rocznie, co nawet dla osób dysponujących małym budżetem nie powinno być bardzo dużym wyzwaniem.

Dodaj komentarz