Czy warto przejść na dietę ketogeniczną?

Czy warto przejść na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna polega, w dużym uproszczeniu, na znacznym ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów i zamiast tego skupieniu się na dostarczanie organizmowi dużej ilości tłuszczów. Pozwala to na wejście w stan ketozy, w którym zamiast glukozy, podstawowym paliwem dla organizmu stają się ciała ketonowe powstałe w wyniku rozkładu tłuszczów. Nie jest to najłatwiejsza dieta, w związku z tym wiele osób może zadawać sobie pytanie: czy warto przejść na dietę ketogeniczną?

Zalety diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna powinna zainteresować wszystkie osoby, które chcą zgubić nadprogramowe kilogramy i zależy im, aby zrobić to jak najszybciej. Nie tylko dzięki diecie keto szybciej spalimy tkankę tłuszczową, ale też dodatkowo możemy czuć się bardziej nasyceni spożywanymi posiłkami i mieć mniejszy apetyt. Produkty, na których jest ona oparta, to przede wszystkim owoce morza i ryby, a także podroby, warzywa, ser, orzechy i nasiona, a także awokado.

Nadmiar glukozy we krwi może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla naszego organizmu, na przykład występowanie znacznego trądziku. Stosując dietę keto zmniejszamy glukozę, a tym samym może się okazać, że nasza cera znacznie się poprawi. Co więcej, ograniczenie glukozy może także pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego mózgu poprzez wzmacnianie jego komórek. Nie jest to jednak właściwość, którą zdążono już całkowicie przebadać, z uwagi na stosunkowo krótki staż diety ketogenicznej.

Warto wiedzieć, że istnieją specjalne suplementy na odchudzanie, które wspomagają właśnie dietę keto. Takie tabletki na odchudzanie sprawią, że łatwiej będzie wejść w stan ketozy, a dieta będzie przynosić jeszcze lepsze efekty. Szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć pod adresem https://dietetyk.edu.pl/diety/dieta-keto/. Przed rozpoczęciem diety keto warto zasięgnąć informacje na jej temat z takiego właśnie wiarygodnego źródła, aby na pewno podejść do niej poprawnie i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Wady diety keto

Dieta keto może być niebezpieczna dla niektórych grup osób – przede wszystkim chodzi tutaj o cukrzyków z niedoborem insuliny, a także kobiety ciężarne i karmiące piersią. Jej długotrwałe stosowanie może negatywnie wpłynąć na gospodarkę witaminami i minerałami w organizmie.

Dlatego też zaleca się traktować dietę keto jako dietę krótkoterminową, na maksymalnie kilka miesięcy. Stosując ją zbyt długo, narażamy się m.in. na pojawianie się kamieni nerkowych. Przy krótkoterminowym stosowaniu na samym początku też mogą pojawić się pewne negatywne skutki uboczne (tak zwana grypa ketogeniczna), ale są one stosunkowo krótkotrwałe i nie zagrażają naszemu organizmowi.

Dodaj komentarz