Najpopularniejsze antywirusy i ich działanie

Najpopularniejsze antywirusy i ich działanie

Każdy komputer powinien być odpowiednio chroniony przed złośliwym działaniem wirusów, atakami hakerskimi oraz wieloma innymi zagrożeniami. W jaki sposób? Kompleksową ochronę zapewniają antywirusy – specjalne programy, które działają cały czas w tle.

Programy antywirusowe – działanie

Każdy antywirus posiada przynajmniej dwa moduły: skaner oraz monitor. Ten pierwszy zajmuje się sprawdzaniem plików co jakiś określony czas lub wtedy, gdy my tego potrzebujemy, natomiast drugi kontroluje aktualnie przebiegające operacje. Aby programy antywirusowe mogły spełniać swoją ochronną rolę muszą być regularnie aktualizowane, tzn. baza znanych wirusów musi być stale poszerzana o nowe zagrożenia i o to, w jaki sposób z nimi walczyć. Bardzo często antywirusy posiadają tzw. piaskownicę, która stanowi swego rodzaju odizolowane środowisko. Jest ono szczególnie przydatne wtedy, gdy nie mamy pewności co do danego programu. Takie środowisko pozwala na jego bezpieczne uruchomienie. Programy antywirusowe przydają się najbardziej wtedy kiedy używamy naszych danych np. przy logowaniu w kasynach internetowych. Jest to niezbędny krok do świetnej zabawy, które oferują kasyna.

Programy antywirusowe – najpopularniejsze aplikacje

Wśród oprogramowania antywirusowego mamy do dyspozycji wiele różnych programów, zarówno darmowych jak i płatnych. Przede wszystkim warto wspomnieć o aplikacji Avast! Free Antivirus, nie tylko skutecznie chroni komputer, ale też posiada sporo przydatnych funkcji m.in. moduł czyszczący przeglądarkę z niepożądanych dodatków czy piaskownica do otwierania niepewnych plików. Poleca się go osobom, które pobierają dużo programów z Internetu. Licencja: freeware.

Innym znanym programem antywirusowym jest AVG AnitiVirus Free. Mówi się, że jest nieco mniej skuteczny od Avasta, jednak posiada równie ciekawe dodatki jak np. ochrona użytkowników mediów społecznościowych. Dostępny na licencji freeware.

Kolejna aplikacja zasługująca na uwagę to Panda Free Antivirus. Polecana jest użytkownikom wolnych komputerów, ponieważ program jest „lekki” – nie posiada bardzo wielu modułów, a ponadto opiera się na technologii chmury. Mimo, iż jego funkcje nie są tak rozbudowane jak u poprzedników to program jest ceniony za wysoką wydajność i całkiem niezłą skuteczność.

Programy antywirusowe – ochrona na iOS i Linux

Instalacja antywirusa na Windows wydaje się być oczywistym działaniem. Czy tak samo jest w przypadku systemu iOS oraz Linux?

System Apple iOS uważa się za najbezpieczniejszy. Dlaczego? Ponieważ wszelkie aplikacje powinno się instalować wyłącznie z oficjalnego sklepu, a zanim one do niego trafią – muszą zostać dokładnie sprawdzone oraz zatwierdzone przez Apple. Dzięki takiej polityce wirusy nie mają prawa dostać się do systemu. Jednak, istnieją zagrożenia, które mogą pojawić się np. przez dyski w chmurze. Dlatego system iOS powinien być dodatkowo zabezpieczony przez antywirusa. Natomiast struktura darmowego systemu Linux jest bardziej solidna, a co za tym idzie jest mniej wadliwa od Windows. Stąd, trudniej ją złamać np. przez wirus. Niemniej jednak, każdy system potrzebuje dodatkowej ochrony.

Dodaj komentarz