Co to jest fotowoltaika

Co to jest fotowoltaika

Pod tą z pozoru trudną nazwą kryje się rzecz, którą każdy z nas widział w życiu choć raz. Mianowicie chodzi o panele, które pozyskują energię elektryczną ze słońca. Te krzemowe płyty znane inaczej jako panele słoneczne lub panele fotowoltaiczne coraz częściej można podziwiać na dachach domów czy też budynków firm. Są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Jak działa fotowoltaika?

Tak jak wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu, który ma zdolność przechwytywania fotonów (najmniejszych jednostek światła) i wprawia w ruch elektrony, co w konsekwencji produkuje energię elektryczną. Prąd stały, który płynie z paneli słonecznych do inwertera solarnego zamieniany jest w nim w prąd zmienny, dzięki któremu mogą być zasilane urządzenia w naszym domu.

Pewnie zastanawiasz się właśnie co w przypadku kiedy słońce nie świeci. Czy panele słoneczne dostarczają wtedy prąd do domu?

Wiele osób, które zastanawiają się co to jest fotowoltaika https://suncrew.pl/ i jak ona działa obawia się o to, że w Polsce nie ma wystarczająco dużo słońca na takie rozwiązanie. Wbrew ogólnej opinii, że brakuje u nas słońca, wcale tak nie jest. Panele słoneczne są montowane na dachach budynków w kierunku południowym, dzięki czemu przechwytują one największą dawkę promieni słonecznych. Należy unikać jedynie montowania paneli w miejscach zacienionych.

Panele słoneczne można także montować na ziemi, płotach i ogrodzeniach. Należy jednak pamiętać o tym, aby do tego miejsca docierało słońce i nie było ono stale zacienione. Planując założenie fotowoltaiki wybierz miejsce, w którym da uzyskać się najwięcej energii i nie będzie w żaden sposób przeszkadzać w użytkowaniu terenu na, którym zostanie założona.

Fotowoltaika – sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i ratowanie środowiska

Panele fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie tylko chcą zaoszczędzić pieniądze, ale także zadbać o środowisko. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni rozmiar instalacji dla Twojego gospodarstwa, domu, biura itd. a panele słoneczne wyprodukują tyle energii, aby zaspokoić Twoje potrzeby – a dodatkowo zminimalizują rachunki za prąd praktycznie do zera.

Panele fotowoltaiczne nie tylko dadzą Ci niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, ale także sprawią, że nie będziesz się musiał obawiać podwyżek cen za prąd.

Dodatkowo masz możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci i zarabiania na tym pieniędzy.

Fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie emituje do atmosfery CO2 ani innych substancji szkodliwych, które każdego roku coraz bardziej niszczą naszą planetę.

Dodaj komentarz