Jak usunąć reklamy z przeglądarki Internetowej

Jak usunąć reklamy z przeglądarki Internetowej

Przeglądając Internet natykamy się na wszechobecne reklamy. Kryją się na stronach sklepów internetowych, na blogach, wyskakują niespodziewanie podczas oglądania filmu… są wszędzie! Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, ponieważ to właśnie dzięki reklamom ktoś może zarobić, pozwalając na ich wyświetlanie na swojej stronie. Jednak od strony zwykłego użytkownika przeglądającego Internet mogą być one niekiedy bardzo irytujące, zwłaszcza kiedy utrudniają swobodne poruszanie się na wybranej stronie. Jak usunąć reklamy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Reklama reklamie nie równa

Wielu użytkowników zastanawia się, jak usunąć reklamy z przeglądarki. Istnieją przeznaczone do tego programy, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie pozbędziemy się wszystkich reklam. Przykładem są reklamy sponsorowane, którym żaden program nie straszny. Są to reklamy, za które ktoś specjalnie zapłacił właśnie po to, żeby się wyświetlały. Najczęściej mamy z nimi do czynienia przeglądając portale społecznościowe, lub kiedy dotyczą konkretnych blogów czy prywatnych firm. Reklamy w Internecie są w dzisiejszych czasach formą marketingu, dlatego musimy pogodzić się z ich istnieniem. Z reklamami sponsorowanymi sobie nie poradzimy, jednak jest też spora część, którą bez problemu możemy usunąć. Jak usunąć reklamy, które bombardują nas z każdej strony? To prostsze niż się wydaje!

AdBlock

Z reklamami na większości stron internetowych bez problemu poradzi sobie AdBlock. Wystarczy zainstalować program i cieszyć się swobodą jaką daje. AdBlock blokuje aż 98% reklam, więc różnica w użytkowaniu będzie ogromna. Wielkim plusem tego programu jest fakt, że nie musimy nic robić, by zaczął działać. Wystarczy go zainstalować, po czym włącza się sam i robi porządek z reklamami. Jeśli jednak chcemy wspierać jakąś stronę, możemy odpowiednio skonfigurować program, by nie blokował reklam, które są na niej wyświetlane. Lubisz przeglądać YouTube? Zastanawiałeś się, jak usunąć reklamy, które pojawiają się w trakcie oglądania ciekawego materiału? W tym przypadku AdBlock również sobie świetnie poradzi! Poza reklamami wyświetlanymi w trakcie filmiku zablokuje on te, które pojawiają się pod nim, a nawet w prawym górnym rogu. Już żadna reklama nie przerwie ci w najmniej odpowiednim momencie.

AdwCleaner

Wartym uwagi programem jest także AdwCleaner. Niekiedy instalując wybrane programy wraz z nimi pobierane zostaje dodatkowe oprogramowanie, którego wcale nie potrzebujemy. Czasami takie oprogramowanie zostaje pobrane bez naszej ingerencji, ale w niektórych przypadkach zwyczajnie nie dopatrzymy się szczegółów – wystarczy, że nie odznaczymy instalacji dodatkowego oprogramowania i możemy przytulić jakiegoś wirusa. Dzięki temu, że AdwCleaner niejako filtruje to, co pobieramy może pomóc w uniknięciu programów, które odpowiadają za wyświetlanie znienawidzonych reklam, lub zmieniają ustawienia przeglądarki i dodają swoją wyszukiwarkę jako domyślną. Czasami warto dokładnie przeczytać wszystko, co wyświetla się podczas instalacji wybranego programu, zamiast potem zastanawiać się, jak usunąć reklamy – które niekiedy sami zapraszamy do wyświetlania.

Dbaj o bezpieczeństwo w sieci

Dobrze jest wiedzieć, jak usunąć reklamy, ponieważ na ogół są one dla nas bardzo uciążliwe, a mogą nawet stać się niebezpieczne. Warto jednak także wiedzieć, jakie inne zagrożenia czekają na nas w sieci i jak się przed nimi bronić. Przede wszystkim należy zadbać o posiadanie dobrego programu antywirusowego. Jeśli nie jesteśmy skłonni zainwestować w to funduszy, jest wiele programów darmowych, które jak na swoją cenę, a raczej jej brak sprawują się bardzo dobrze. Należy do nich na przykład MalwareBytes Antymalware, program którego właścicielem jest również firma odpowiedzialna za AdwCleaner. Warto zadbać, aby w ustawieniach programu włączone było automatyczne uruchamianie się wraz ze startem systemu, a także automatyczna aktualizacja bazy danych wirusów. Tylko to da pewność, że jesteśmy chronieni przynajmniej w podstawowym stopniu. Pamiętaj, aby nie otwierać podejrzanych plików, których pochodzenia nie jesteś pewien. Często wirusy znajdują się nie tylko w na przykład pirackich kopiach oprogramowania i gier, a nawet w plikach PDF czy graficznych. Z tego też powodu nie powinno się pobierać ani otwierać żadnych załączników do wiadomości e-mail, jeżeli nie jesteśmy przekonani, że nie może to być oszust lub osoba podszywająca się pod na przykład nasz bank czy usługodawcę Internetu.

Nie daj się nabrać

Wydawałoby się, że każdy już słyszał o przekręcie nigeryjskim czy innych tego typu przekrętach. Okazuje się jednak, że wciąż są osoby, które dają się nabrać na tego typu oszustwa. Przede wszystkim trzeba wiedzieć i pamiętać, że bardzo rzadko jest coś na świecie za darmo. Jeśli nagle okazuje się, że wygraliśmy ogromną sumę pieniędzy czy nowy telefon, ale nawet nie pamiętamy udziału w żadnym konkursie, można być praktycznie pewnym, że jest to oszustwo. Bywa także, że oszuści tworzą niemal identyczne kopie stron internetowych (witryn banków czy sklepów) i w ten sposób wyłudzają dane od osób, które wpisały je myśląc, że są na prawdziwej witrynie. Dlatego też przed podaniem gdziekolwiek jakichkolwiek danych wrażliwych konieczne jest sprawdzenie, czy adres na pasku adresu na pewno zgadza się z tym, jaki powinien być. Czasami różnić może się nawet tylko jedna literka, dlatego należy być czujnym. Niestety, pytanie jak usunąć reklamy i inne tego typu małe uciążliwości to tylko kropla w morzu tego, jakie problemy mogą wyniknąć z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Należy pamiętać, że w Internecie na każdym kroku czyha na nas oszustwo czy próba wyłudzenia danych. Związane jest to z wytwarzającym się tam poczuciem anonimowości.

Jak już wspomniano marketing w Internecie jest obecnie bardzo rozwinięty i niektórych reklam nie unikniemy. Wiedząc jednak, jak usunąć reklamy, które poddadzą się programom możemy swobodnie korzystać z wielu stron, które do tej pory były zwyczajnie irytujące. Najlepszym jednak wyborem będzie korzystanie z takich stron, które są legalne i którym ufamy!

Dodaj komentarz