Umowy IT – specyfika i zastosowanie

Umowy IT – specyfika i zastosowanie

Niebywale szybki rozwój technologiczny, który miał miejsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, spowodował powstanie wielu nowych kategorii produktów i usług, a w raz z nimi – rozszerzenia się katalogu usług w zupełnie innych branżach, w tym branży prawniczej. Powstały nowe typy umów i stosunków prawnych, które jednocześnie póki co nie zostały bardzo szczegółowo uregulowane, stwarzając komplikacje przy ich wdrażaniu.

Bardzo często obecnie wykorzystywane są tzw. umowy IT (czy też umowy w IT/o IT). Chociaż już po samej nazwie stosunkowo łatwo można domyślić się, czego mniej więcej dotyczą, to samodzielne domyślenie się szczegółów może być trudne. Poniżej wyjaśnimy więc specyfikę tego typu kontraktów, a także wskażemy ich przykładowe zastosowania.

Specyfika umów IT

Jak już wspomniano, wiele zagadnień związanych z informatyką i konkretne świadczeniem usług informatycznych różnego typu nie jest szczegółowo uregulowane, w związku z czym trzeba wyszukiwać i stosować przepisy “rozrzucone” po różnych kodeksach i ustawach o charakterze bardziej ogólnym.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że pod słowami “umowy IT” mogą kryć się naprawdę różnorodne stosunki prawne, i to często nie tylko jedne w ramach pojedynczej umowy, a znacznie więcej. Inaczej mówiąc, w jednej umowie mogą znaleźć się zapisy typowe dla kilku różnych rodzajów umów. Nie ma w tym nic złego i jest to jak najbardziej legalne, natomiast zapanowanie nad tym, aby wszystkie z rzeczonych zapisów były zgodne z odnoszącymi się do nich przepisami może być wyzwaniem.

Stąd też warto zwrócić się po pomoc w zredagowaniu umowy lub modyfikacji umowy zaproponowanej przed drugą stronę do doświadczonego prawnika, najlepiej takiego, który ma doświadczenie w świadczeniu usług dla podmiotów z branży IT. Dzięki temu między innymi nie trzeba będzie mu tłumaczyć podstawowych pojęć i konstrukcji związanych z branżą IT.

Kto i do czego wykorzystuje umowy IT?

Z umów IT korzystają m.in. software house’y i firmy informatyczne, w tym start-upy, a także producenci wszelkiej maści sprzętu komputerowego. Wśród najczęściej spotykanych rodzajów umów można wymienić chociażby umowy na budowę aplikacji (mobilnych, webowych, komputerowych), a także na przeniesienie praw autorskich do aplikacji.

Często spotykane są również tzw. umowy SaaS (Software as a Service), związane z korzystaniem z oprogramowania dostępnego w chmurze. Do kategorii umów IT zalicza się także umowy o pozycjonowanie czy web development. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele (nie ma jednego zamkniętego katalogu umów IT – trzeba pamiętać, że branża ta cały czas się rozwija i ewoluuje).

Dodaj komentarz