Na czym polega arytmia serca? 

Na czym polega arytmia serca? 

W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w przesyłaniu impulsów elektrycznych z przedsionków do komór mówimy o zaburzeniach rytmu serca. Arytmia objawia się na przykład zbyt wolnym biciem serca, lub za szybkim i nieregularnym. Najczęściej występującą arytmią serca jest migotanie przedsionków. Jakie są przyczyny takich zaburzeń i na czym polega arytmia serca?

Arytmia serca – na czym polega? 

Aby dobrze zrozumieć, na czym polega arytmia serca, przede wszystkim trzeba zapoznać się z tym, jak działa serce. Zdrowe serce kurczy się rytmicznie od chwili podjęcia pracy na etapie płodowym do czasu biologicznej śmierci organizmu. Warto przy tym wiedzieć, że częstość akcji serca jest zmienna i zależy od wieku – w okresie płodowym jest najszybsza, a później zwalnia. U zdrowego człowieka tętno spoczynkowe wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jak działa serce?

Narząd ten składa się z czterech komór – z dwóch przedsionków i dwóch komór. Budowa serca obejmuje także rozrusznik, który znajduje się w prawym przedsionku. Węzeł zatokowo-przedsionkowy odpowiada za kontrolowanie rytmu pracy serca. Wytwarzany w węźle impuls elektryczny rozpoczyna każde uderzenie. Natomiast impulsy przekładają się na kurczenie mięśni przedsionków oraz pompowanie krwi do komór. Ze względu na miejsce powstawania zaburzeń rytmu serca możemy podzielić je na dwa rodzaje: arytmie nadkomorowe, które najczęściej powstają w przedsionkach lub naczyniach krwionośnych do nich dochodzących, oraz arytmie komorowe, czyli powstające w mięśniu komór serca.

Jak przebiega leczenie arytmii serca? 

Arytmia serca może przyjąć różne formy. W przypadku łagodnych objawów leczenie zazwyczaj ogranicza się do zmiany stylu życia na zdrowszy. Kluczowy jest regularny ruch, zrównoważona dieta, a także odpowiednia suplementacja. Co więcej, przydatny może okazać się sprzęt monitorujący pracę serca. Takie domowe EKG pozwala na bieżącą kontrolę zaburzeń pracy serca i podjęcie odpowiednich działań. Są jednak także poważniejsze odmiany arytmii, które wymagają inwazyjnych metod leczenia. Należą do nich między innymi wszczepienie kardiowertera lub defibrylatora oraz przeprowadzenie kardiowersji. 

Czym objawia się arytmia? Jeśli zaobserwowałeś u siebie kołatanie serca, czujesz, że Twoje serce bije nieregularnie, to warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, internisty, lub lekarza rodzinnego. Lekarz przeprowadzi wywiad oraz badania fizykalne i na ich podstawie dalej zdecyduje o dalszym postępowaniu. Najczęściej zleca badania krwi oraz EKG.

Dodaj komentarz