Sztuczna inteligencja to temat, który przewija się prze media technologiczne od dziesiątek lat. Kiedyś, ogromnym sukcesem była sytuacja, gdzie dość prosty skrypt, uczył się pokonywania labiryntów i wraz z kolejnymi pokonanymi korytarzami, zaczynał lepiej radzić sobie z ich sprawnym przemieszczaniem. Dziś, wiele dużych firm pracuje nad swoją sztuczną inteligencją. I chociaż efekty prac zadziwiają, a rynek wykorzystania ich możliwości jest ogromny, to jednak nadal boryka się ta technologia z pewnymi problemami.
Największe problemy sztucznej inteligencji
Często mówi się, że sztuczna inteligencja ma problem ze swoim brakiem instynktu i własnej świadomości. Załóżmy, że poprosimy sztuczną inteligencję o stworzenie liczby pierwszej, podzielnej przez kilka liczb. O ile coś takiego nie jest możliwe, bo sytuacja taka nie spełnia definicji liczby pierwszej, to sztuczna inteligencja nie poinformuje nas o tym, lecz postara się takową znaleźć, po czym albo poda nam nieprawidłową odpowiedź, lub wyrzuci błąd. W sytuacji, gdy wiemy, że wymagamy niemożliwego, nie jest to problem. Zaczyna nim być, gdy nie wiemy, że dana sytuacja nie jest możliwa, a otrzymany wynik uznajemy za poprawny.
Przyszłość AI
Jedną z ciekawostek pokazanych na targach technologicznych w Las Vegas, jest wyposażony w sztuczną inteligencję ekspres do kawy. Analizując twój aktualny nastrój (na podstawie czujników), pogodę oraz porę, posłodzi kawę tak, by miała na Ciebie dobry wpływ. O ile nie ma jeszcze badań które potwierdzają teorię twórców sprzętu, to pokazuje to, jak aktualnie może działa sztuczna inteligencja. Zamiast wymyślać nowe, zupełnie abstrakcyjne rzeczy, może ona analizować zebrane dane i wyciągać wnioski. O ile nie spełnia to warunków samoświadomości takiej technologii, to jest to jednak najkorzystniejsze pod względem efektów rozwiązanie. Dużą zaletą tworzenia skryptów AI opartych o analizę danych, jest jej dokładność. Odpowiednio stworzony soft, nie daje dużego pola losowości, jednocześnie pozwala na stałe zbieranie, analizowanie i interpretowanie wyników.
Jednym z ciekawszych zastosowań AI jest badanie ruchu na lotniskach. Analizuje on sytuację w porcie lotniczym i pozwala na np. otwarcie dodatkowych bramek, zanim stworzą się za duże kolejki. Co ciekawe, interpretowane to jest nie na podstawie ilości ludzi na lotnisku, gdyż ta jest bardzo dynamiczna, lecz na podstawie aktualnego ruchu samolotów, opóźnień i przekierowań. Dzięki czemu, soft jest mniej podatny na błędy, związane np. ze strajkami na lotniskach.