Najmniejsze jednostki miary

Najmniejsze jednostki miary

Mierzenie odległości pomiędzy dwoma obiektami jest niezwykle użyteczne. Przydaje się nie tylko w codziennym życiu, ale i w nauce. Są takie jednostki miary, które znamy bardzo dobrze i potrafimy konwertować z jednej na drugą w pamięci. Jednak każdy na pewno jest świadomy, że świat nie kończy się na milimetrze, a dalej jest jeszcze długa droga do najmniejszej możliwej jednostki. Wobec tego, jakie są najmniejsze jednostki miary?

Najmniejsza jednostka miary na świecie

Najmniejszą jednostką miary rozpoznawaną przez Międzynarodowy Układ Jednostek Miar na świecie jest joktometr, który zapisuje się skrótowo 10-24 m. Gdybyśmy chcieli go rozwinąć, otrzymalibyśmy następującą liczbę: 0,000000000000000000000001 metra. Wręcz niemożliwe jest wyobrażenie sobie, jak niewielką jednostką miary jest joktometr.

Istnieje jednostka miary znacznie mniejsza niż joktometr – Długość Plancka. Nie jest ona jednak częścią układu SI. Wynosi 1.616255(18)×10−35 m.

Najmniejsza wykorzystywana jednostka miary

Powyżej wymienione jednostki z pewnością imponują, ale trzeba podkreślić, że nie mają powszechnego zastosowania. Wobec tego, jaka jest najmniejsza jednostka miary, którą się rzeczywiście wykorzystuje?

Najmniejsze powszechnie wykorzystywane jednostki miary to nanometry, który zapisuje się skrótowo jako 1×10−9m. Miara ta przydaje się przy budowie ekstremalnie małych obiektów i w nanotechnologii. Nanometry wykorzystuje się między innymi do mierzenia odległości między tranzystorami we współczesnych CPU, a innymi elementami. Jest to o tyle istotne, że im mniejsza odległość, tym więcej tranzystorów da się na danym obszarze zmieścić, co z kolei prowadzi do szybszego działania procesora. Powstały już między innymi procesory 90-nanometrowe, 65-nanometrowe, 32-nanometrowe, a nawet 22 i 14-nanometrowe.

Co jest największą jednostką miary?

Skoro już wiemy, co jest największą jednostką miary (zarówno powszechnie wykorzystywaną, jak i nie), to warto również poruszyć temat tego, jakie jednostki są największe.

Jeśli ograniczymy się do jednostek układu SI, to największą jednostką jest dokładne przeciwieństwo joktometra – jottametr, który zapisuje się jako 1024m.

Spoza jednostek SI jako największą jednostkę miary wskazać można parseka, używanego powszechnie jako jednostkę astronomiczną. Wynosi on 3.0857×1016m. Inaczej można zdefiniować go jako odległość, dla której paralaksa roczna wynosi dokładnie 1 sekundę łuku.

Jak widać, jednostki miary to znacznie więcej, niż tylko kilometry, metry i milimetry. Jest wiele zupełnie nieznanych i astronomicznie małych (lub dużych) jednostek, jednak wiele z nich nie ma zastosowania w praktyce.

Historia i wykorzystanie systemu metrycznego

System metryczny jest uznanym na całym świecie standardem pomiaru. Jest to najczęściej używany system na świecie. System metryczny został opracowany we Francji w XVIII wieku i stał się sformalizowanym systemem miar podczas rewolucji francuskiej. System metryczny został stworzony, aby zastąpić to, co wtedy nazywano „jednostkami zwyczajowymi”, które opierały się na pomiarach ciała człowieka, takich jak stopa i cal, długość dłoni i ramienia, lub miary objętości, takie jak galon lub kwarta.

W systemie metrycznym objętość mierzy się za pomocą jednego decylitru, a „przestrzeń” mierzy się w metrach. Metryczny system miar wykorzystuje wielokrotność 10 jako podstawową jednostkę miary. Najczęstszym zastosowaniem systemu metrycznego jest pomiar odległości. Na przykład kilometr lub kilometr to 1000 metrów, a metr to 10 centymetrów. Cal jest jednostką długości. Cal jest definiowany jako dokładnie 3/8 stopy imperialnej, podczas gdy stopa to tylko jedna dwunasta cala imperialnego, więc różnica między tymi dwoma terminami wynosi 12/3 lub 2/3. 

Narzędzia do konwersji pomiarów: najlepsze sposoby na szybką konwersję jednostek

Mierzymy rzeczy w różnych jednostkach. Na przykład mierzymy temperaturę w stopniach Fahrenheita i Celsjusza. Mierzymy również wagę przedmiotu za pomocą funtów i kilogramów. 

Teraz omówimy 5 podstawowych narzędzi do konwersji problemów matematycznych, których możesz użyć do szybkiej konwersji jednostek.

  1. Narzędzie do konwersji jednostek dla Macbooka Pro: za pomocą tego narzędzia możesz przekonwertować dowolną jednostkę na Macbooku Pro, naciskając tylko przycisk. Jest bardzo łatwy w użyciu i ma wiele funkcji, takich jak przeliczanie mil na godzinę na kilometry na godzinę lub funtów na kilogramy;
  2. Narzędzie do konwersji jednostek online: to narzędzie jest darmowe w użyciu online i ma o wiele więcej funkcji niż narzędzie do konwersji jednostek dla Macbooka Pro. Oprócz przeliczania jednostek możesz również wykonywać matematykę obliczenia z nim, takie jak konwersja 33,46 do 2500.
  3. Narzędzie do konwersji jednostek dla iPhone’a: za pomocą tego narzędzia możesz przekonwertować dowolną jednostkę na swoim iPhonie, po prostu naciskając przycisk. Posiada wiele funkcji, takich jak przeliczanie mil na godzinę na kilometry na godzinę lub funtów na kilogramy.
  4. Konwerter jednostek online: ta strona internetowa jest darmowym konwerterem jednostek online.

Jak konwertować między różnymi jednostkami miar?

Wykres kalkulatora przelicznika jednostek to wykres pokazujący, jak przeliczać różne jednostki miary.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak przeliczać różne jednostki miary. Na przykład możesz potrzebować, wiedzieć ile kilometrów to mila lub ile funtów to kilogram. Ten wykres kalkulatora konwertera jednostek może pomóc w obliczeniu konwersji dla dowolnego typu jednostki.

Dodaj komentarz