Głośniki komputerowe – na co warto zwrócić uwagę przed ich kupnem?

Głośniki komputerowe – na co warto zwrócić uwagę przed ich kupnem?

Podczas kupna laptopa bądź komputera stacjonarnego rzadko zastanawiamy się nad doborem odpowiednich głośników. Zwykle decydujemy się na tanie rozwiązania, z góry zakładając, że jakość dźwięku będzie wystarczająca. Nierzadko dochodzi do rozczarowania, ponieważ efekt naszego toku myślenia okazuje się dramatyczny. W tym artykule przedstawię Ci, na co warto zwracać uwagę podczas kupna głośników komputerowych.

Przeznaczenie głośników

Pierwszą i najistotniejszą rzeczą jest to, do czego służyć nam mają owe głośniki. Musimy określić czy zamierzamy za ich pomocą oglądać filmy, czy może słuchać muzyki. Jeśli natomiast ani jedno, ani drugie nie wchodzi w grę, dobrym będzie zainwestować w relatywnie tani sprzęt. Nie ma sensu przepłacać, wiedząc, że z głośników korzystać raczej nie będziemy. Oczywiście tanie rozwiązania nie określają z góry, że są one beznadziejne. Owszem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jakość dźwięku w stosunku do droższych rozwiązań będzie gorsza, nie mniej przy odpowiednim researchu zapewne uda nam się trafić na sprzęt wyjątkowo dobry.

Głośniki w laptopie: Czy będą wystarczające?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, gdyż to, do jakich celów chcemy go przeznaczyć, w wielkim stopniu określa ich przydatność. Jeśli wykorzystać zamierzamy go do pisania prac na studia, istnieje szansa, że z głośników raczej korzystać nie będziemy. Podobnie temat wygląda względem pracy. Owszem, możliwe, że w tle zdecydujemy się uruchomić Beethovena, nie mniej w takich sytuacjach raczej korzystać będziemy ze słuchawek. Co warto wiedzieć, tutaj zapewne zda egzamin odpowiednia karta muzyczna. Przeważnie laptopy wyposażone są w zintegrowane układy, warto zwrócić na to uwagę i wybrać laptop z dedykowanym modelem. Zdecydowanie wpłynie to na jakość dźwięku. Osoby, które chcą oglądać filmy lub grać w gry na laptopie, powinny skupić swoją uwagę na dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest ilość głośników. Istnieją laptopy wyposażone w jeden głośnik, przeważnie zamontowany gdzieś między matrycą a klawiaturą, są również modele, które posiadają dwa lub więcej. Ważnym jest też, by laptop nasz posiadał subwoofer. Jest to nic innego jak głośnik niskotonowy, za pomocą którego doświadczyć możemy głębi dźwięków.

Rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Przy wyborze głośników warto dokładnie przeanalizować, do czego konkretnie będą nam służyć. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie ich do oglądania filmów, czy grania w gry komputerowe, warto się nieco rozejrzeć po swoim pokoju. Mało kto zwraca na to uwagę, ale kluczowym może się okazać pomieszczenie, w którym owe głośniki się znajdują. Akustyka odgrywa ogromną rolę, zatem pamiętać należy, że przy większym metrażu warto wyposażyć się w dobre kolumny. Przy mniejszym natomiast tradycyjny zestaw głośników powinien wystarczyć. Pamiętajmy, aby zestaw taki posiadał głośnik niskotonowy, ponieważ odtwarzanie muzyki bez takiego pozbawione będzie basów, co za tym idzie, dźwięki będą puste i jałowe. W momencie, kiedy udamy się do sklepu, warto sprawdzić jaką moc posiadają wybrane przez nas głośniki. Najczęściej jest ona wyrażana w postaci RMS – moc skutecznego dźwięku.

Może się wydawać, że dźwięki nie odgrywają wielkiej roli w codziennym użytkowaniu komputera, nie mniej jest to myślenie błędne. Podczas oglądania dreszczowca nierzadko okazuje się, że dobra inwestycja popłaca, gdyż dostarcza ona niesamowitych wrażeń. Podobnie ma się sytuacja, gdzie inwestując w dobre głośniki, decydujemy się uruchomić grę, np. o tematyce wojennej. Dobry subwoofer sprawi, że dźwięki eksplozji brzmieć będą niemal jak w rzeczywistości. Nieco inaczej ma się sytuacja z głośnikami wbudowanymi w laptopach. Istnieją modele z dobrymi jakościowo, ale są i takie, które jakością nie grzeszą. W internecie dostać można modele specjalnie dostosowane pod laptopy. Zapewne ich moc nie będzie w stanie dorównać dobrym głośnikom komputerowym, ale zapewne jakość i tak będzie lepsza od tych, wbudowanych bezpośrednio w nasz sprzęt.

Dodaj komentarz