Czy Apple pozbędzie się ramek w iPhone?

Czy Apple pozbędzie się ramek w iPhone?

Od kilkunastu dobrych miesięcy spekuluje się, że Apple może przygotowywać gruntowną zmianę wyglądów iPhone’a dopiero na 10. rocznicę wydania pierwszego modelu, czyli w 2017 roku. Co jakiś czas mówi się także o wyglądzie przedniego panelu, który miałby wyświetlacz od krawędzi do krawędzi, bez żadnej ramki. Powstało nawet kilka konceptów ukazujących jak Apple mogłoby tego dokonać. Najnowsze spekulacje mówią o patencie Apple umożliwiającym umieszczenie TouchID, głośnika oraz przedniej kamery pod ekranem iPhone’a.

Chociaż na razie są to spekulacje, faktycznie istnieją pewne dowody, że Apple myśli już o takim wyglądzie dla przyszłej generacji swoich smartfonów. Zgłoszenie patentowe pierwotnie złożone w dniu 5 marca 2015 roku, zatytułowane “Man-machine interface for controlling access to electronic devices” zawiera metodę o nazwie “obrazowanie ultrasonograficzne”. Korzystając z niej Apple będzie mogło osadzić TouchID wewnątrz ekranie iPhone.

Jest to najbardziej dokładna, ale najmniej popularna technologia skanowania odcisków. W tego typu czujnikach, dwa przetworniki umieszczone są na osi x i y szklanego panelu. Jeden z nich odpowiedzialny jest za za przyjmowanie i przekazywanie,a drugi za propagowanie fal ultradźwiękowych. Gdy palec jest umieszczony na powierzchni szklanej płyty zaburza on transmisję fal i układa je w charakterystyczny wzór, odmienny dla każdego odcisku. Ten typ skanera jest nowy i obecnie jest testowany w rozmaitych warunkach, ale wstępne wyniki pokazują, że może to znaleźć swoje zastosowanie w codziennym użytku. Zaletą pojemnościowych skanerów jest odporność na brud i pozostałości na skanerze.

Nie jest to oczywiście dowód na to, że Apple dzięki zastosowaniu tej technologi wprowadzi wyświetlacze bez ramek, ale jest to pozbycie się jednej z przeszkód.

Źródło: Patently Apple

Dodaj komentarz