Cortex-A73 poprawi żywotność baterii oraz wydajność

Cortex-A73 poprawi żywotność baterii oraz wydajność

ARM wprowadził nowy procesor Cortex-A73 – znany też jako Artemis. Przynosi on niewielką, ale istotną aktualizację w stosunku do aktualnej wersji A72, który znajdziemy w większości flagowych urządzeń mobilnych. Być może kluczem jest zmiana rozmiaru – nowy projekt jest fizycznie 25% mniejszy niż ten obecnie stosowany. Pozwoli to producentom chipsetów do tworzenia wzorów hexa-core(Sześcio-Rdzeniowych) (2x A73 + 4x A53), które są tego samego rozmiaru co procesor A53 octa-core (Ośmio-Rdzeniowy). Oznacza to zwiększenie wydajności przy tym samym koszcie (koszt chipów krzemowych jest proporcjonalny do ich wielkości). Główne zastosowanie takich rozwiązań może mieć miejsce w urządzeniach średniej klasy.

Cortex-A73 ma również wiele do zaoferowania dla flagowych smartfonów i tabletów. Główną zmianą będzie się utrzymywać wydajności – podczas gdy stare procesory nagrzewały się i obniżały swoją wydajność, nowy pozostanie na tym samym poziomie wydajności nawet przy długotrwałych obciążeniach. A73 zbudowany na 10 nm będzie oferować 30% wzrost wydajności i 30% mniej zużycia energii w porównaniu do A72 zbudowanym na 16nm. Pozwoli to rdzeniowi Cortex-A73 na pracę na 2.8GHz i 750mW mocy.

A73s oferują również 20% więcej oszczędności energii, działając 10% szybciej niż stary CPU prz takiej samej konstrukcji co obecne procesory. Będzie on stosowany właśnie w urządzeniach “mid-range”.

Źródło: ARM

Dodaj komentarz