Smartfon, tablet, a może coś pomiędzy?

Smartfon, tablet, a może coś pomiędzy?

Jest kilka rodzajów urządzeń służących do przeglądania Internetu, odtwarzania multimediów lub korzystania z aplikacji i gier.

Działają pod kontrolą systemu operacyjnego

Zróżnicowane urządzenia łączy działania pod kontrolą systemu operacyjnego. Takie rozwiązanie umożliwia stosowanie uniwersalnych rozwiązań i możliwość instalacji jednej z wielu tysięcy aplikacji i gier dostępnych dla danego urządzenia.

Znaczna część rynku urządzeń mobilnych wyposażona jest w system Android. Obecnie spodziewamy się premiery najnowszej generacji – Androida 11. To bardzo dopracowany system, którego producentem jest Google.

Urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android sprzedawane są przez wielu producentów. To wiodące marki, jak LG, Samsung, HTC, Huawei, Xiaomi i Nokia. Urządzenia na Androidzie charakteryzuje ogromna możliwość personalizacji (jeśli chodzi o software), integracja z usługami takimi, jak konto Google, Facebook, bankowość elektroniczna, itp.

Droższa opcja

Dla bardziej wymagających użytkowników jest proponowany system operacyjny obsługujący tylko urządzenia produkcji Apple. To iOS, który umożliwia pracę urządzeń takich, jak cała gama telefonów komórkowych iPhone, tablety iPad, różnego rodzaju przenośne komputery i odtwarzacze multimedialne.

Struktura systemu Apple’a nie jest aż tak otwarta i prosta w personalizacji jak system Google. Apple twierdzi, że takie rozwiązanie daje większe bezpieczeństwo, gdyż bardziej zamknięty system daje większą kontrolę nad aplikacjami i samymi urządzeniami.

Telefony komórkowe, zwane dziś smartfonami

Oferowane dziś telefony komórkowe nie służą już tylko do dzwonienia. To prawdziwe kombajny multimedialne, które zastępują wiele urządzeń używanych w przeszłości.

Prawie każdy nowoczesny smartfon posiada duży, kolory ekran, który obsługuje się dotykowo. Na takim wyświetlaczu wygodnie przejrzymy zdęcia i strony internetowe. Daje też możliwość nieskończenie długiej rozrywki, gdyż na rynku istnieją setki tysięcy różnych gier.

Telefon wyposażony jest zazwyczaj w aparat fotograficzny, który może posiadać kilka obiektywów. Zapewniają możliwość wykonania fotografii szerokokątnej, makro (zbliżenia na dość małą odległość) lub powiększenia obrazu za pomocą teleobiektywu.

Tablety

Znacznie większymi urządzeniami, które zdecydowanie nie są przeznaczone do dzwonienia, są tablety. To minimum 7-calowe, a zazwyczaj dziewięcio- lub dziesięciocalowe wyświetlacze. Pozostałe funkcje są podobne do tych z telefonów komórkowych. Aparaty fotograficzne zazwyczaj nie są aż tak dobre, jak w najlepszych smartfonach – tableta nie nosimy bowiem w kieszeni, nie zabieramy na wycieczki, itp.

Tablet, za sprawą sporego ekranu, może pełnić w domu rolę komputera. To na nim wygodnie przejrzymy Internet i załatwimy najważniejsze sprawy online.

Coś pomiędzy – phablet

Producenci, którzy wciąż szukają niszy, wymyślili pośrednie rozwiązanie. To smartfon z bardzo dużym jak na telefony ekranem. Nie jest jednak aż tak wielki, jak tablet i daje możliwość zabrania ze sobą, choć noszenie phableta w kieszeni może nie być zbyt komfortowe.

Dodaj komentarz