Rodzaje słuchawek – które wybrać?

Rodzaje słuchawek – które wybrać?

Wśród wielu rodzajów słuchawek do słuchania muzyki i multimediów czasami ciężko jest się odnaleźć. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy różnych typów słuchawek. Dla każdej z grup opis dotyczył będzie porządnego sprzętu z minimum średniej półki cenowej (150-500zł za komplet).

Słuchawki nauszne – naturalny dźwięk

To sporych rozmiarów słuchawki. Dzięki możliwości zastosowania większych przetworników (głośników umieszczonych w każdej ze słuchawek) możemy spodziewać się po nich dość przyjemnego, naturalnego dźwięku. Wszystkie pasma powinny być zrównoważone, bez przewagi jednego z nich. Słuchawki nauszne są dość wygodne w dłuższym noszeniu, lecz elementy przylegające do uszu mogą sprawiać dyskomfort przy wysokich i niskich temperaturach. Niektóre, szczególnie te większe, modele mogą też utrudniać noszenie czapki.

Słuchawki nauszne dzielą się na dwie podkategorie – otwarte i zamknięte. Te pierwsze nie tłumią zbyt dobrze dźwięków otoczenia, nadają się natomiast doskonale do użytku w domu, na przykład jako słuchawki podłączone do komputera. Są najwygodniejsze, często mają dołączony mikrofon, co umożliwi prowadzenie rozmów. Słuchawki nauszne zamknięte znacznie bardziej odcinają słuchacza od otoczenia. Uformowana na kształt muszli ramka dookoła głośnika otacza ucho. Wrażenia odsłuchowe będą bardzo dobre, jednak długotrwałe korzystanie z takich słuchawek może męczyć.

Popularne “pchełki” – chyba dziś odchodzą do lamusa…

Najtańsze i kiedyś bardzo popularne rozwiązanie to słuchawki douszne. Trzymają się w uchu, gdyż są uformowane na jego kształt. Nie każdy jednak lubi taki typ słuchawek – niektórym osobom po prostu niezbyt dobrze trzymają się w uchu i po prostu wypadają.

Dźwięk płynący z takich słuchawek nie zachwyca – nie znajdziemy tam zbyt wiele basów, ponieważ mają dość małe przetworniki.

Takie słuchawki to raczej tanie rozwiązanie, z pewnością nie dla osób oczekujących dobrej jakości brzmienia. Są za to dość małe, można je więc łatwo zabrać w podróż lub używać sporadycznie – na przykład do rozmów telefonicznych (często mają mikrofon znajdujący się na kablu do połączenia ze źródłem dźwięku).

Słuchawki tego typu często są dodawane w zestawie do tańszych smartfonów.

Słuchawki dokanałowe – nowy lider

Od pewnego czasu popularne “pchełki” zostały wyparte przez bardziej zaawansowane “dokanałówki”. Wykorzystują one wymienne gumki, które użytkownik wsuwa do swojego kanału słuchowego. To pozwala na uzyskanie dość głębokiego basu i ogólnie niezłej jakości dźwięku, pomimo zastosowania małych głośniczków. Tego typu słuchawki często charakteryzuje wręcz przewaga niskich tonów, co nie jest zbyt naturalne, jest to jednak cecha bardzo pożądana u wielu słuchaczy. W szczególności muzyka elektroniczna i rockowa świetnie współgra z taką charakterystyką słuchawek.

Dziś większość producentów telefonów komórkowych oferuje w zestawach właśnie takie słuchawki. Przyzwoite słuchawki dokanałowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a nawet podstawowe modele znanych producentów (JBL, AKG, Koss) dla większości osób okażą się wystarczające.

Dodaj komentarz