PS5, Xbox Series X, czy PC – co wybrać na nową generację?

PS5, Xbox Series X, czy PC – co wybrać na nową generację?

Już w listopadzie będzie miała premiera nowej generacji konsol, tj. PlayStation 5 oraz dwóch konsol od Microsoftu, czyli Xbox Series S oraz Xbox Series X.

Nie musisz jednak wchodzić w nowy okres dla gamingu tylko poprzez wybór jednej z nowoczesnych konsol, a możesz też postawić na nowoczesny komputer PC. Podpowiadamy, jakie atuty będzie miała każda z tychże platform.

Xbox Series S/X – bardzo ciekawie zapowiadające się konsole

Microsoft zdaje się wyciągać wnioski ze swoich problemów w poprzednich generacjach i tym razem zapowiada coś naprawdę rewolucyjnego.

Przede wszystkim zaoferowano w sprzedaży dwa modele konsol, tj. mniej wydajne Xbox Series S oraz znacznie bardziej „next-genową” Xbox Series X – pozwalającą na komfortowe granie w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę (Xbox Series S przeznaczone jest do rozgrywki w niższych rozdzielczościach).

Xbox Series X będzie konsolą potężniejszą od PlayStation 5 (moc obliczeniowa rzędu ok. 12 teraflopów dla XSX przy ok. 10 TFLOPS dla PS5). Co więcej, konsola ta ma chwalony, bardzo neutralny design.

Microsoft mocno zainwestował też w usługę Xbox Game Pass, pozwalającą na granie w modelu abonamentowym – co wyraźnie zredukuje koszty dostępu do gier. Przy cenie ok. 2300 zł za Xbox Series X i ok. 1400 zł za Xbox Series S, oferta Microsoftu zdaje się być zdecydowanie najbardziej korzystną propozycją.

PlayStation 5 – tytuły ekskluzywne mogą zwyciężyć

PlayStation 5 nie musi być jednak z góry skazane na porażkę. Wręcz przeciwnie: zainteresowanie konsolą jest bardzo duże. Kusząca jest bez wątpienia bardzo dobra cena urządzenia (ok. 2300 zł za wersję z napędem i 1800 zł za wersję bez napędu) i niezwykle oryginalny design (choć konsola jest nieco krytykowana za zbyt duże rozmiary). Co więcej, PS5 będzie posiadało znacznie szybsze dyski SSD od konsol Microsoftu, co praktycznie zniweluje czasy ładowania gier.

Mocą napędową PlayStation zawsze były jednak ekskluzywne, świetne gry, które powstawały z myślą o urządzeniu Sony. Czy tym razem będzie podobnie? Wiele wskazuje, że tak, choć oczywiście polityka obydwu konkurentów będzie w tym zakresie dopiero się kształtowała. Tym, co także budzi pewną wątpliwość, są wysokie ceny gier na PS5 (ok. 300 – 350 zł) oraz wysokie ceny akcesoriów, co znacząco podnosi koszty całego zestawu.

A może PC?

PC z jednej strony oferuje potencjalnie bardzo wysoką wydajność, jednak kupno dobrego komputera jest znacznie większym wydatkiem, niż zakup konsoli. Karta graficzna, która będzie odpowiednia dla grania w rozdzielczości 4K i obsługująca technologię ray tracingu, to koszt ok. 2000-2500 zł. Do tego doliczyć należy procesor (ok. 1000 zł) oraz kolejne 1500 zł za dodatkowe podzespoły (dysk twardy, pamięci, zasilacz, obudowa, płyta główna).

Co za tym idzie, mimo tego, że komputer osobisty jest jedną z najpotężniejszych i najbardziej elastycznych platform, którą można wykorzystać nie tylko do gier, jest to inwestycja mimo wszystko wysoka. Wprawdzie gry na PC są tańsze, niemniej całościowo nadal jest to duży wydatek. Należy jednak docenić znacznie większe możliwości komputerów stacjonarnych, co jednak nie dla każdego będzie czynnikiem decydującym o zakupie.

Trudny wybór współczesnego gracza

Pod względem finansowym najbardziej opłacalnym sprzętem bez wątpienia będzie konsola Xbox Series X (lub S), jednak miłośnicy tytułów ekskluzywnych mogą także wybrać PlayStation 5.

Natomiast kupno komputera będzie miało sens przede wszystkim wówczas, jeśli będzie on wykorzystany również do różnego rodzaju prac. Jako platforma do gier, PC może okazać się nieopłacalny.

Dodaj komentarz