Projektor 4k – czy warto kupić

Projektor 4k – czy warto kupić

Rynek projektorów do użytku domowego znacznie się rozrósł przez ostatnie kilka lat. Udoskonalona technologia DLP oraz znaczny spadek cen lamp ledowych sprawił, że obecne projektory są znacznie cichsze, oszczędniejsze oraz wytrzymalsze, niż ich poprzednicy.

Zalety nowej generacji projektorów

Największą nowością wśród projektorów do zastosowań domowych, jest znaczny spadek rozmiaru samego urządzenia. To, co jeszcze 5-6 lat temu było kilko kilowym klockiem, z dużym zasilaczem, dziś jest o połowę mniejszym, zgrabniejszym pudełkiem, którego waga rzadko przekracza 1,5 kg. Dodatkowo, prawie każdy nowy rzutnik ma idealne rozłożenie masy, dzięki czemu, samoczynnie nie przestawia się na statywie, znacznie trudniej jest go również przewrócić.

Nowe lampy, mają dodatkowo znacznie stabilniejszą charakterystykę pracy. Stare generacje, cierpiały na przypadłość delikatnego przygasania po kilku godzinach pracy (ten efekt szczególnie odczuwalny jest w firmach z dużą ilością czerni) lub do zmiany światła białego na lekko pomarańczowe. Nowe lampy pracują bardzo równo, nawet po wielu godzinach wyświetlania dynamicznych obrazów, nie zachodzą żadne nieoczekiwane efekty wizualne.

Szczególnie będą zadowolenie posiadacze niedużych pomieszczeń, nowe projektory są znacznie cichsze. Zastosowanie innych odprowadzalników ciepła sprawia, że sama lampa nie musi być chłodzona bardzo mocny strumieniem powietrza, co za tym idzie, głośność spadła o ponad 60%. Przekłada się to również na samo działanie wbudowanych w projektor głośników. Mimo, iż nadal nie dają przestrzennego dźwięku wysokiej jakości, to nie są przygłuszane, przez co zupełnie wystarczają jako awaryjne źródło dźwięku.

Ceny

Dające najlepszy efekt wizualne rzutniki 4K to koszt ok 7000 zł. Warto wziąć kredyt, którym sfinansujemy zakup tego urządzenia. Tańsze alternatywy miewają problem z głębią czerni oraz zachowaniem ostrości na powierzchni całego ekranu. Z odległości ok 3 metrów uzyskujemy obraz o przekątnej ponad 100 cali. Gdybyśmy chcieli kupić telewizor, o takiej samej rozdzielczości i ilości cali, to czekałby nas wydatek rzędu 40000 zł. Dodatkowo, mocowanie oraz umieszczenie tego w pokoju (jeżeli nie mamy odpowiednio szerokich drzwi, może istnieć ryzyko, że nie uda się bezpiecznie wnieść sprzętu). Jeżeli chcemy oglądać coś w oświetlonym pomieszczeniu, musimy jednak zdecydować się na nieco droższą, klasyczną technologię lampową. Może się okazać, że taniej jest zamontować dobre rolety, niż dodatkowo płacić za sprzęt z tą technologią.

Dodaj komentarz