Odzyskiwanie danych z dysku twardego

Odzyskiwanie danych z dysku twardego

Nasze komputery czy laptopy to dzisiaj całe centrum dowodzenia. Posiadamy na nich wszystkie dane, które są nam praktycznie niezbędne w życiu prywatnym i zawodowym. Pliki, które przechowujemy na komputerze niestety można też bezpowrotnie stracić w skutek awarii twardego dysku. Najlepszym zabezpieczeniem na tego rodzaju sytuacje jest regularne sporządzanie kopii zapasowych. Najlepiej zgrywać dane na przenośne dyski, lub ewentualnie pendrive’y i karty pamięci. Wtedy jesteśmy pewni, że są one bezpieczne i nawet gdy zastanie nas coś nieprzewidzianego – będziemy mieli możliwość do nich wrócić. Niestety nie każdy pamięta o tym, by tworzyć kopie zapasowe swoich najcenniejszych plików. Co więc robić, gdy spotka nas awaria dysku i czy odzyskanie danych jest w ogóle możliwe ?

Awaria dysku – rodzaje i problemy

W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że awarie dysków dzielą się na mechaniczne i elektroniczne. Te pierwsze zdarzają się głównie w przypadku starszych modeli laptopów, ponieważ w nich dyski były zupełnie inne. Mechaniczna awaria to nic innego, jak skutek upadku na podłogę, czy przygniecenia ciężkim przedmiotem. W nowych modelach laptopów mamy do czynienia z dyskami SSD, które wyglądają już bardziej jak karta pamięci i są mniej podatne na mechaniczne awarie. Nie znaczy to jednak, że są w pełni odporne na usterki – im również może zdarzyć się podobny problem, ale będzie to raczej jego drugi typ, czyli awaria elektroniczna. Tak na prawdę ciężko jest jednoznacznie określić jej przyczyny, bo każdy przypadek jest indywidualny. Od razu po wystąpieniu awarii najlepiej, gdy odłączymy laptopa od zasilania, a następnie bezzwłocznie oddamy do serwisu, którego specjalnością jest odzyskiwanie danych z dysku twardego. Musimy wtedy czekać na wyniki badań, które dadzą nam odpowiedź, czy dane z dysku da się jeszcze uratować.

Odzyskanie danych z dysku twardego – czy to możliwe ?

Gdy przydarzy nam się tak przykra okoliczność jak awaria dysku, nie ma sensu panikować. W większości przypadków odzyskanie danych jest całkowicie możliwe. Musimy jednak mieć świadomość, że czasami nie uda się odzyskać wszystkich plików, a jedynie ich część. Każdy przypadek jest inny, dlatego jedyne co nam pozostaje, to cierpliwie czekać na diagnozę specjalistów. Nowsze dyski są bardziej skomplikowanymi układami, dlatego ich naprawa może kosztować więcej. W przypadku starszych modeli przeważnie udaje się zamknąć w cenie kilkuset złotych. Najważniejsze, by znaleźć dobry serwis, który pomoże nam w rozwiązaniu problemu.

Dodaj komentarz