NFC co oznacza i do czego służy?

NFC co oznacza i do czego służy?

Raczej nikogo nie zaskoczą już takie pojęcia jak Bluetooth czy Wi-Fi. Te moduły komórkowe są doskonale znane i często używane przez niemal wszystkich posiadaczy smartfonów. Nieco inaczej ma się sytuacja z modułem NFC. Chociaż w niektórych modelach komórek można go było spotkać już od kilku lat, tak naprawdę wciąż jest relatywną nowością i wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, do czego on właściwie służy i jak działa. Wobec tego NFC co oznacza i jakie ma zastosowania?

Co znaczy NFC

Skrót NFC pochodzi od angielskiego wyrażenia Near Field Communication. Chodzi tu o komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami na niewielskich dystansach. W przypadku NFC jest to około 20 centymetrów, co z jednej strony ogranicza, a z drugiej daje wiele możliwości. Dużą zaletą tego modułu komunikacji jest to, że w przeciwieństwie do Bluetootha parowanie urządzeń jest natychmiastowe i powinno przebiegać bez żadnych problemów.

Do czego służy NFC

NFC obecnie wykorzystuje się głównie jako metodę płatności zbliżeniowej. Działa na takiej samej zasadzie jak karta kredytowa czy debetowa. Wystarczy umieścić smartfon w okolicy terminala, który powinien błyskawicznie zainicjować i ukończyć płatność. Dzięki temu nie musimy sięgać po portfel ani nawet w ogóle nosić go przy sobie. Warto jednak pamiętać, że aby móc płacić za pomocą NFC poprzez konto bankowe, należy uruchomić taką opcję w aplikacji mobilnej banku. Nie każdy bank daje swoim klientom taką możliwość, ale w większości przypadków jest ona już dostępna. Nawet jeśli nie, to istnieją na to inne sposoby. Płacić przy użyciu NFC możemy także poprzez Google Pay, popularną aplikację na smartfony. Pierwsza konfiguracja może chwilę zająć, ale kiedy już wszystko ustawimy według naszych upodobań transakcje będą szybkie i przyjemne.

Inne zastosowania NFC

NFC można wykorzystywać także na inne sposoby niż jako metoda płatności. Coraz popularniejsze stają się tak zwane tagi NFC, a więc małe urządzenia (na przykład funkcjonujące jako brelok), które są w stanie wysłać sygnał do znajdujących się w pobliżu smartfonów z modułem NFC. Działa to na zasadzie podobnej do kodów QR. Po otrzymaniu sygnału z taga wykonana zostanie jakaś czynność, na przykład otworzy się plik tekstowy lub link.

Dobrze jest wiedzieć NFC co oznacza i do czego można go użyć. Chociaż w Polsce jest to wciąż coś stosunkowo niszowego, nigdy nie wiadomo, czy ta sytuacja nie zmieni się w nadchodzących latach. Rozwiązanie to jest za to popularne w wielu innych krajach i może nam się przydać podczas pobytu za granicą.

Dodaj komentarz