Napędy optyczne w laptopach – czy są konieczne?

Napędy optyczne w laptopach – czy są konieczne?

Decydując się na kupno laptopa, coraz rzadziej zwracamy uwagę na to, czy wyposażony został w napęd optyczny. Co tu dużo ukrywać, obecnie rynek skupia się na dystrybucji cyfrowej, przed co również producenci laptopów decydują się niekiedy na rezygnację z omawianej stacji. Są jednak sytuacje gdzie brak takowej stanowić może pewnego rodzaju problem, chociażby wtedy gdy świeżo nabyty laptop nie posiada systemu operacyjnego na dysku, a sami dysponujemy jedynie płytą instalacyjną. W tym artykule przedstawię wam kilka przykładów, które warto mieć na uwadze podczas kupna urządzenia.

Czy posiadanie napędu optycznego jest niezbędne?

W pierwszej kolejności powinniśmy określić, do czego przeznaczony będzie nasz laptop. Jeśli skupiać się będziemy jedynie na użytku osobistym, tutaj problem rozwiązuje się sam, ponieważ w każdym momencie możemy wyposażyć się w zewnętrzny napęd. Owszem, jest to dodatkowy koszt, nie mniej jest on również dodany do urządzeń z omawianą stacją. Gorzej, jeśli zakupione urządzenie nie będzie posiadało systemu. Jeśli nie dysponujemy bootowalną pamięcią, na której znajduje się instalator, płyta może okazać się złem koniecznym. Na etapie, w którym problem ten zostaje rozwiązany, napęd okazać się może zbędnym dodatkiem, gdyż wszelkie oprogramowanie jest obecnie wydawane w sposób cyfrowy.

Dla kogo jest laptop z napędem optycznym?

Zdecydowanie dla osób, które lubią od czasu do czasu uruchomić sobie jakiś film, wykorzystując przy tym nośnik. W momencie, gdy posiadamy limitowany internet, filmy DVD mogą okazać się wybawieniem. Mimo że sposób ten wydaje się przestarzały, tutaj świetnie odgrywa swoją rolę. Szczególnie gdy posiadamy starszy model urządzenia, napęd ten może się przydać. Zapewne przekonali się o tym nie raz posiadacze niewspieranego już systemu Windows XP, gdzie duża część aplikacji wydawana była swego czasu na nośnikach. Warto również zaznaczyć, że nie każde oprogramowanie dostępne będzie w sieci, a płyta CD może okazać się jedynym rozsądnym wyjściem umożliwiającym instalację. Świetnie nada się również do archiwizacji zdjęć. Mimo że dyski zewnętrzne są wyjątkowo pojemne, płyty DVD mają w sobie urok, którego żaden inny nośnik nie podrobi.

Jesteśmy świadkami rozwoju, który prędzej czy później całkowicie pozbędzie się napędów optycznych. Bez wątpienia przyszłość leży po stronie danych zapisywanych w chmurze, dzięki czemu niedługo nawet system operacyjny będzie pobierać się automatycznie po pierwszym uruchomieniu komputera. Z pewnością jest to pewna strata, ponieważ starsi użytkownicy byli niezwykle przywiązani do owych napędów.

Dodaj komentarz