Tworzenie aplikacji mobilnych odbywa się na drodze realizacji projektu stworzonego przez pracowników firmy tworzącej aplikacje, na zlecenia pochodzące od różnych instytucji bądź na zamówienie klienta prywatnego. W pierwszym przypadku, na początkowym etapie tworzenia aplikacji, dokonywana jest analiza rynkowa, za pomocą której określony zostaje stopień zapotrzebowania na określonego typu aplikacje. W celu wiarygodnej analizy rynkowej uwzględnione zostają szczegółowe oczekiwania użytkowników urządzeń mobilnych kierowane pod adresem twórców aplikacji. Na tym etapie można zlecić przeprowadzenie ankiet wśród wybranej grupy użytkowników aplikacji, aby jeszcze lepiej poznać ich preferencje.
Następnie, już po akceptacji konkretnego pomysłu na aplikację zaprojektowany zostanie jej wygląd oraz określone podstawowe funkcje, jakie powinna posiadać. Projektant aplikacji zadba o to, aby działała ona w sposób intuicyjny i rozwiąże wszelkie problemy związane z użytkowaniem aplikacji w czasie jej kolejnych testów. Ostatecznie zaprojektowana aplikacja trafi do programistów, którzy stworzą odpowiednie jej programowanie według wskazań projektantów. W pełni gotowa aplikacja poddana zostanie następnie ostatnim testom, które będą dotyczyły określenia, czy potrafi sprawnie funkcjonować w rzadkich sytuacjach, na przykład w momencie jej przeładowania. Wyposażona zostanie także w odpowiedni sygnalizator, który poinformuje użytkownika o tym, że coś zakłóca jej funkcjonowanie. Tak przygotowana aplikacja będzie mogła trafić do sprzedaży.
Także osoba prywatne może zlecić jakiejś firmie stworzenie odpowiedniej dla niej aplikacji. Tworzenie aplikacji mobilnych na konkretne zamówienie rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z klientem, w czasie którego wskaże on, na potrzeby jakiego urządzenia na zostać stworzona zamawiana aplikacja, jak wyobraża sobie jej wygląd i jakie najważniejsze funkcje powinna ona posiadać. Określony zostanie termin oddania zamawianego projektu. Jego wycena zależała będzie od tego, czy klient posiada już jakieś własne materiały graficzne, które mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu aplikacji. Na pierwszym etapie prac stworzony zostanie graficzny projekt aplikacji, który przedstawiany jest zamawiającemu.
Równocześnie opracowywany będzie schemat bazy danych i inne elementy techniczne tworzonej aplikacji. Przygotowane zostaną wizualizacje poszczególnych ekranów, a elementy graficzne będą dostosowywane do różnych rozdzielczości. Pocięty projekt graficzny trafi następnie do programistów. Na ostatnim etapie prac nowa aplikacja poddawana będzie wielu testom. Tworzenie aplikacji mobilnych można uznać za zakończone sukcesem w momencie zaakceptowania ich przez klienta i oddania do publikacji w różnych marketach.