Gry video, które pomagają w nauce czytania

Gry video, które pomagają w nauce czytania

Gry komputerowe kojarzą się przede wszystkim z rozrywką. Czy to faktycznie jedyna korzyść, która może płynąć z gier? Okazuje się, że nie. Serwis highlab.pl mówi o badaniach, które pokazują, że gry mogą pomóc dzieciom w nauce czytania.

Gry video, które pomagają w nauce czytania

Nauka poprzez zabawę jest jak najbardziej możliwa – co do tego nie mamy wątpliwości. Włoscy naukowcy udowodnili, że gra dla dzieci jest w stanie poprawić umiejętność czytania. Wyniki ich badań były zdumiewające, ponieważ pokazały, że już 12 godzin gry sprawia, że umiejętności dziecka w zakresie czytania znacznie wstrastają. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie czytania wykorzystujemy różne mechanizmy, w tym m.in. przesuwanie wzroku po kolejnych słowach oraz łączenie ich w spójną całość z pomocą naszej pamięci. Ponadto badania pokazują, że z pomocą gier jesteśmy w stanie poprawić wzrok, koncentrację oraz pamięć.

Gra stworzona przez naukowców

Zaprojektowana przez naukowców specjalna gra video łączy w sobie gry akcji z minigrami. W grze dziecko wciela się w stworka Raku, którego misją jest ratowanie planet. Gra umożliwia doskonalenie pamięci i umiejętności poznawczych, czyli funkcji, z których korzystamy w trakcie czytania. Gra została przetestowana na 150 uczniach w wieku od 8 do 12 lat podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich grała we wspomnianą grę, a druga w Scratch przeznaczoną do nauki programowania. 

Wyniki badań

Po 6 tygodniach badań, w ciągu których dzieci grały przez dwie godziny tygodniowo, zauważono wspaniałe efekty opracowanej przez naukowców gry. Okazało się, że dzieci, które z niej korzystały, 7-krotnie poprawiły kontrolę uwagi. Gra sprawiła również, że grupa dzieci, które razem z Raku ratowały planety, zaczęły czytać nie tylko szybciej, ale również dokładniej. Warto przy tym zaznaczyć, że u dzieci grających w Scratch nie zauważono takich rezultatów. Najbardziej zadziwia w tym wszystkim fakt, że stworzona przez badaczy gra tak naprawdę nie wymaga czytania! 

Aby mieć pewność efektów gwarantowanych przez grę, badania powtórzono po 6, 12 i 18 miesiącach. Wszystkie zgodnie potwierdziły, że dzięki przygotowanej przez naukowców grze zauważane są postępy w umiejętności czytania. Kolejnym dowodem na jej wspaniałe działanie jest fakt, że korzystające z niej dzieci poprawiły swoje oceny z języka włoskiego. 

Daphne Bavelier, profesor Sekcji Psychologii Wydziału Psychologii i Nauk o Wychowaniu (FPSE) w UNIGE, która pracowała nad grą, wskazuje, że rezultaty osiągane dzięki niej są długotrwałe. Czy gra zostanie wprowadzona na szeroką skalę? Miejmy nadzieję! Obecnie trwają prace nad wersjami w języki niemieckim, francuskim i angielskim. 

źródło: highlab.pl

Dodaj komentarz