Google ogłasza Daydream, platformę VR wbudowaną w Androidzie

Google ogłasza Daydream, platformę VR wbudowaną w Androidzie

Wraz z ostateczną wersją Androida N pojawi się również Daydream. Jest to nazwa nowej platformy wirtualnej rzeczywistości od Google, która będzie częścią samego Androida. Daydream będzie “domem” treści VR wewnątrz Androida. Będzie ona zawierać wszystkie aplikacje wirtualnej rzeczywistości. Będzie to swego rodzaju sklep Google Play z wyłącznie takimi aplikacjami.

Wśród nich znajdą się na pewno Street View, YouTube, Play Movies czy Google Photos. Wkrótce możemy też spodziewać się wielu gier, które dostarczą wielu emocji. Gdy będziemy wewnątrz Daydream, powiadomienia będą wyświetlane jako karty 3D.

Daydream będzie również obecne na starszych urządzeniach z systemem Android. Telefony, które będą w stanie obsłużyć ten tryb zostaną specjalnie certyfikowane przez Google. Możemy się spodziewać tego w flagowych produktach marek takich jak Samsung, Xiaomi, LG, HTC, Sony czy Huawei. Pierwszy telefonem zdolnym obsłużyć Daydream będzie Huawei Nexus 6P, co nie może dziwić.

Proces certyfikacji jest niezbędny, ponieważ urządzenie musi dać z siebie wszystko, aby móc obsłużyć tryb Daydream. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wykorzystanie całej mocy procesora i GPU słuchawki, a także dzięki nowemu systemowi buforowania grafiki, który będzie używany w trybie VR.

Google utworzyło również wzór zestawu VR który powinien być użyteczny, ale także wygodny do noszenia przez długi czas. Zestaw występuje z kontrolerem posiadającym dwa przyciski – klikany oraz touchpad, który został zaprojektowany również przez Google. Nie oczekujemy jednak, że gigant z Mountain View sam będzie produkował takie urządzenia, zapewne będą one produkowane jedynie na licencji udzielonej przez Google.

Źródło: The Verge

Dodaj komentarz