Google oficjalnie prezentuje Androida 8.0 Oreo

Google oficjalnie prezentuje Androida 8.0 Oreo

Zgodnie z oczekiwaniami Google wczoraj zaprezentowało oficjalnie najnowszą wersję Androida. Po pierwsze poznaliśmy jego nazwę i jest to Android Oreo, a nie Android Orellete jak głosił jeden z ostatnich raportów. Android Oreo ma być szybszy, bardziej inteligentny i bardziej wydajny niż jakakolwiek wcześniejsza wersja platformy Google.

Jednymi ze sztandarowych funkcji są picture-in-picture oraz auto-uzupełnianie. Funkcje te były już dostępne w podglądzie deweloperskim. Zmienia się również system powiadomień z aplikacji. W Androidzie Oreo będą pojawiać się chmurki, które pozwolą zdecydować o działaniu. Oreo zyskuje również 60 nowych emotikon oraz całkowicie przebudowane dotychczasowe emoji.

Google podkreśla znaczenie bezpieczeństwa i nowy system będzie oferować Google Play Protect, czyli dodatkowe zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem w grach i aplikacjach. Android Oreo ma minimalizować niepotrzebne nadużywanie baterii aplikacji w tle.

Google wypuściło również Androida Oreo dla wszystkich w formie obrazu – AOSP (Android Open Source Project). Obecnie operatorzy testują oprogramowanie dla urządzeń Pixel, Nexus 5X i Nexus 6P. Programiści oraz osoby zapisane do programu testów Android Beta, którzy pobierali wczesne wersje Androida O otrzymają także finalną wersję Oreo. Google wspomniało również, że wiele urządzeń od producentów HMD, Huawei, HTC, Kyocera, Essential, LG, Motorola, Samsung, Sharp i Sony otrzyma aktualizacje Android 8.0 Oreo do końca tego roku.

Źródło: Google, PA

Dodaj komentarz