Utrata sprawności
Dla zdrowego człowieka nagła utrata sprawności w wyniku wypadku, udaru czy innych czynników jest jedną z najtrudniejszych sytuacji. Trudno jest pogodzić się z faktem, że nie pójdzie się już na spacer o własnych siłach i że niektóre czynności będą wymagały pomocy innych osób. Medycyna w tej sytuacji niestety jest bezradna, ponieważ nie ma możliwości naprawienia uszkodzonych w rdzeniu kręgowym nerwów.
Do tej pory jedynym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo był wózek inwalidzki. Co prawda są one coraz nowocześniejsze i lepiej przystosowane do potrzeb pacjenta, jednak w dalszym ciągu wiele brakuje im do ideału i poczucia przez pacjenta prawdziwej swobody. Na pomoc w tych trudnych sytuacjach przychodzi technologia, która na dobre zawitała już w każdej dziedzinie życia.
Egzoszkielet – szansa na powrót do sprawności
Chodzi o egzoszkielet, czyli zewnętrzną powłokę, która wzmacnia siłę mięśni bez obciążania kręgosłupa. Dzięki egzoszkieletowi osoby poruszające się do tej pory na wózku inwalidzkim będą mogły znowu stanąć na własnych nogach. Najnowocześniejsze modele egzoszkieletu mają być sterowane jedynie myślami pacjenta. Oznacza to, że nawet osoba z czterokończynowym porażeniem będzie miała szansę na powrót do sprawności. Wszystko za sprawą czepka zawierającego elektrody odbierające impulsy elektryczne, które powstają dzięki aktywności mózgu. Impulsy te zostają następnie odczytane przez komputer sterujący, a ten przesyła je, np. do nóg egzoszkieletu, każąc im się poruszać. Kiedy egzoszkielet zaczyna się poruszać, sygnał jest przesyłany do wibratora umieszczonego na nodze czy ramieniu. Po dłuższym czasie ćwiczeń z egzoszkieletem mózg zaczyna wiązać ze sobą te dwie rzeczy – poruszanie nogami i wibracje. W ten sposób pacjent zaczyna mieć wrażenie, że czuje swoje ręce lub nogi.
Żeby egzoszkielet jak najlepiej spełniał swoja funkcję, musi być przede wszystkim lekki, ale też wytrzymały. Zazwyczaj poszczególne części „robota” są produkowane przez różne firmy. Mogą być tworzone przy użyciu drukarek 3D. Do produkcji egzoszkieletu wykorzystuje się materiały przypominające bardzo mocny plastik, które mimo to mogą być twardsze niż metal, inne zaś wykonane są z aluminium. Badania nad egzoszkieletem trwają nie od dziś i nadal będą trwały, aby tworzyć coraz to lepsze i dokładniejsze modele. Dzięki nim życie osób niepełnosprawnych ruchowo ulegnie niesamowitej poprawie i na pewno przywróci im nadzieję i chęć do dalszego życia, bez względu na to, co wydarzyło się w przeszłości.