Dlaczego narzędzie Node.js jest tak popularne?

Dlaczego narzędzie Node.js jest tak popularne?

Narzędzie Node.js jest wykorzystywane przez bardzo wiele topowych firm, takich jak choćby Google czy Amazon. Używa go oczywiście także wiele mniejszych firm, a także programistów-freelancerów. Nie jest to narzędzie nowe – jego pierwsze wydanie pojawiło się w 2009 roku, natomiast od tego czasu jest ono cały czas ulepszane. Z tego względu nie traci na popularności, a wręcz przeciwnie – staje się coraz bardziej lubiane i popularne.

Wiele osób, które jeszcze nie miało z nim do czynienia i dopiero zastanawia się nad nauczeniem się jego obsługi, może się zastanawiać, skąd wynika tak duża jego popularność. Poniżej postaramy się rozwikłać tę zagadkę i wskazać najważniejsze zalety tego narzędzia. Wyjaśnimy także pokrótce, do czego ono właściwie służy. Zapraszamy!

Do czego służy środowisko Node?

Będące przedmiotem tego artykułu Node.js to nic innego, jak środowisko wykorzystywane do stworzenia różnorakich aplikacji (mówiąc konkretniej – aplikacji typu serverside, w tym zarówno ich części frontend, jak i backend) w języku JavaScript. Użytkowanie tego środowiska jest umiejętnością, którą niemal każdy deweloper JavaScript powinien posiadać, ponieważ po prostu coraz częściej wymagają tego pracodawcy.

Domyślnym managerem pakietów dla Node.js jest NPM (Node Package Manager). W jego skład wchodzi prawdziwy ogrom przydatnych bibliotek, które pozwalają na tworzenie rozbudowanych, zaawansowanych technologicznie aplikacji, które spełniają wszystkie współczesne standardy dynamiczności, interaktywności i intuicyjności.

Z czego wynika popularność Node?

Wiemy już, jakie zastosowanie ma Node, czas więc wyjaśnić, dlaczego korzystają z niego tacy światowi giganci, jak choćby wspomniany już Amazon czy Google, ale też między innymi Netflix i PayPal. Odpowiedź jest prosta – jest to bardzo wydajne narzędzie. Nie jest dla niego problemem obsługa wielu zapytań jednocześnie, co jest standardem w przypadku bardziej rozbudowanych, popularnych aplikacji.

Za pomocą Node można zbudować bardzo szybkie aplikacje, które jednocześnie są stabilne i wytrzymują duże natężenie ruchu. Jest to kluczowe, ponieważ wolne aplikacje nie tylko spotykają się z negatywnymi recenzjami użytkowników, ale też są niemile widziane przez Google, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo na pojawienie się witryny na czele wyników wyszukiwania. Stabilność oczywiście również jest bardzo ważna, z uwagi na fakt, że każda chwila, w której aplikacja nie jest dostępna, może oznaczać utratę potencjalnych klientów czy użytkowników, a w związku z tym mniejsze dochody.

Dodaj komentarz