Czym jest VPN – prywatna wirtualna sieć?

Czym jest VPN – prywatna wirtualna sieć?

W dzisiejszych czasach w dobie pandemii technologia jest na każdym kroku, czy to, kiedy dokonujemy zakupów poprzez różne serwisy internetowe albo kiedy używamy różnego rodzaju komunikatorów internetowych i aplikacji pozwalających się zdalnie komunikować z drugim człowiekiem.

Telefony komórkowe codziennie łączą nas z drugą osobą. Szczególnie ważnym aspektem stała się dziś także praca zalana. Wiele firm przeszło na nią.

Przede wszystkim nie mogłoby się to odbyć bez technologii, która umożliwia połączenie się z zasobami, plikami, programami wykorzystywanymi na co dzień w miejscu naszej pracy. Wygoda i bezpieczeństwo są tu także istotnym elementem. Jedynym narzędziem spełniającym te oczekiwania jest prywatna wirtualna sieć.

Czym jest prywatna wirtualna sieć – VPN?

Co tak naprawdę kryję się pod pojęciem wirtualnej sieci? Przede wszystkim jest to technologia, usługa umożliwiająca osobie, która pracuje zdalnie z domu na komunikowanie się z zasobami, które są w postaci elektronicznej, czyli na komputerach, serwerach używanych w naszej pracy.

Za pomocą tak zwanych wirtualnych sieci, przebywając w domu, możemy używać plików, które do tej pory wykorzystywaliśmy na miejscu w naszej firmie. Wirtualna sieć zwana również VPN (Virtual Private Network), czyli wirtualna prywatna sieć, to taki tunel w sieci internetowej, który poprzez bezpieczne połączenie serwera, pozwala nam na pracę zdalną.

Wszystkie programy, oprogramowania, które do tej pory stosowaliśmy w firmie stacjonarnie, teraz dzięki technologii VPN stają się dostępne z naszego domu. Sieć VPN jest zabezpieczona poprzez certyfikaty oraz szyfrowanie. Dzięki nim dana osoba ma dostęp zdalny do przestrzeni dyskowej firmy, w której pracuje.

Zdalny pulpit

Korzystając z technologii VPN, możemy również uzyskać dostęp do pulpitu zdalnego komputera, który znajduje się w pracy. Jest to również przydatna rzecz, kiedy chcemy otworzyć jakiś program na komputerze znajdującym się w firmie lub też uzyskać dostęp do plików znajdujących się na danej maszynie. Szybki dostęp i gwarancja bezpieczeństwa dają nam pewność, że pracujemy z najwyższą jakością.

Technologia VPN staje się coraz to popularniejsza i jest wykorzystywana na każdym kroku w dzisiejszym świecie. Również poprzez urządzenia mobilne możemy łączyć się z różnym usługami, nie wychodząc z domu.

Zdalny dostęp jest nie tylko wygodny, ale także gwarantuje nam bezpieczeństwo, iż nasze pliki, zasoby nie zostaną gdzieś pozostawione na komputerze, tylko od razu zostaną przeniesione na serwer w naszym miejscu pracy. Z każdego obszaru i o każdej porze technologia wirtualnej sieci pozwala na szybkie łączenie się z drugim komputerem. Nie musimy wychodzić z domu, co w dobie pandemii jest kluczowym aspektem.

Dodaj komentarz