Czy dzierżawa drukarek jest korzystniejsza od ich zakupu?

Czy dzierżawa drukarek jest korzystniejsza od ich zakupu?

Dzierżawa sprzętu biurowego to popularne rozwiązanie wśród polskich przedsiębiorców. Często wydzierżawiane są chociażby monitory czy komputery bądź laptopy. Istnieje również możliwość dzierżawy takich urządzeń, jak drukarki oraz kserokopiarki, które również pełnią niezwykle istotną rolę w biurowym ekosystemie.

Pojawia się jednak pytanie: co jest lepszą opcją, zakup sprzętu na własność, czy dzierżawienie go od podmiotu trzeciego? Jak mają się do siebie te dwa rozwiązania, zarówno pod względem kosztów, jak i innych benefitów? Wszystko, co obecni i przyszli przedsiębiorcy powinni wiedzieć na ten temat omówimy poniżej. Zapraszamy!

Najważniejsze zalety dzierżawy drukarek

Bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet dzierżawy drukarek jest finansowa opłacalność takiego rozwiązania. W ramach opłaty za dzierżawę (mającej na ogół charakter abonamentu) klient może liczyć nie tylko na dostęp do wybranych urządzeń, ale też m.in. wsparcie techniczne, serwisowanie, instalację sprzętu oraz dostęp do materiałów eksploatacyjnych.

Krótko mówiąc, firma nie musi niczym się przejmować, ponieważ wszystko, co potrzebne, ma zapewnione. W związku z tym można powiedzieć, że dzierżawa drukarek jest korzystna nie tylko ze względu na niskie koszty, ale też oszczędność czasu i energii pracowników.

Kolejnym istotnym plusem jest możliwość dostosowania warunków dzierżawy do swoich potrzeb i oczekiwań. Nie tylko w zakresie modelu drukarki, chociaż niewątpliwie jest to bardzo istotna kwestia (warto zwrócić uwagę chociażby na dostępne funkcje czy szybkość drukowania), ale też chociażby długości trwania umowy czy stanu urządzenia.

Możliwa jest dzierżawa nie tylko sprzętów fabrycznie nowych, ale też poleasingowych, co pozwala jeszcze bardziej ograniczyć koszty usługi. Urządzenia poleasingowe zawsze są w pełni sprawne, a po prostu mogą na przykład nosić delikatne ślady użytkowania, więc zdecydowanie warto się nad nimi zastanowić.

Czy warto kupować drukarkę na własność?

Główną zaletą zakupu drukarki na własność jest fakt, że można użytkować ją przez dowolny czas (a przynajmniej dopóki pozwoli na to jej stan techniczny), a w razie na przykład wymiany na nową – sprzedać poprzednią. Jest jednak także druga strona medalu.

To właściciel jest odpowiedzialny za zakup materiałów eksploatacyjnych czy instalację sprzętu. Musi ponadto z góry opłacić cały koszt drukarki (bądź ewentualnie znaleźć finansowanie zewnętrzne, np. pozyskać kredyt, co może wiązać się z różnymi opłatami i odsetkami). Mimo wszystko dzierżawa jawi się więc jako korzystniejsza opcja.

Dodaj komentarz