Cybernóż – innowacyjna walka z nowotworem

Cybernóż – innowacyjna walka z nowotworem

Nowe rozwiązania w medycynie

W dobie technologii dostrzegamy coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które mają duży wpływ na życie każdego z nas. Medycyna również idzie w parze z technologią. Dowodem na to jest Cybernóż – zrobotyzowany akcelerator, owoc dynamicznego rozwoju radioterapii, który stanowi uzupełnienie klasycznej chirurgii. Takich urządzeń jest na świecie kilkaset, a trzy znajdują się w Polsce (Gliwice, Poznań i Wieliszew). Co tak naprawdę kryje się za wyjątkowo technicznie brzmiącą nazwą „cybernóż”?

Pomoc robota

Cybernóż, czyli nóż cybernetyczny to rodzaj robota o precyzji rzędu 0,1 mm. Ma on ramię, które dzięki możliwości obrotu wokół kilku osi, może poruszać się w różnych kierunkach. Na ramieniu jest zamontowany akcelerator emitujący promieniowanie fotonowe o napięciu 6 MV. Dzięki specjalnym kolimatorom, emitowaną wiązkę można plastycznie kształtować i tym samym napromieniować niewielkie zmiany, rzędu kilku milimetrów. Cybernóż nie narusza tkanek zdrowych, dzięki czemu jednorazowo można podawać wysokie dawki terapeutyczne. Zastosowanie podobnych przy standardowej radioterapii byłoby śmiertelne dla pacjenta.

Cybernóż – innowacyjna walka z nowotworem

Używając noża cybernetycznego, nie trzeba już korzystać z tradycyjnego skalpela, znieczulenia miejscowego czy narkozy. Dzięki temu urządzeniu dokonuje się bezkrwawa operacja polegająca na namierzeniu guza nowotworowego i skierowania na niego zabójczych promieni X. Ta precyzja jest istotna w przypadku nowotworów zlokalizowanych w pobliżu ważnych dla podtrzymania funkcji życiowych organów, bo promieniowanie nie narusza ich struktury.

Pojedyncza sesja z wykorzystaniem cybernoża trwa od 45 minut do 2 godzin (w zależności od konkretnego pacjenta). Chory jest stale obserwowany przez personel medyczny oraz ma kontakt głosowy za pomocą interkomu. Niestety, cybernoża nie można zastosować u każdego pacjenta z chorobą nowotworową.

Przeznaczony jest dla dwóch grup pacjentów onkologicznych:

– Pierwsza grupa pacjentów – szansa na trwałe wyleczenie jest duża i dlatego podejmowane jest leczenie radykalne;

– Druga grupa pacjentów – osoby z zaawansowaną formą choroby nowotworowej, u których nie można zastosować klasycznych metod chirurgicznych.

Mimo że nie wszyscy chorzy skorzystają z dobrodziejstwa technologii, jakim bez wątpienia jest Cybernóż, to i tak zasługuje on na wielkie brawa. Z pewnością pozwoli na powrót do zdrowia większej liczby ludzi niż w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych. Medycyna w parze z technologią jest w stanie wyleczyć to, co jeszcze kilka lat temu wydawało się “nieuleczalne”.

 

Photo from: https://gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/wieliszew/zamiast-skalpela-cyberknife-w-wieliszewie/

Dodaj komentarz