Asystent głosowy po polsku – do czego służy i czy w ogóle istnieje?

Asystent głosowy po polsku – do czego służy i czy w ogóle istnieje?

Asystenci głosowi podbijają świat – ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Przewiduje się, że za jakiś czas to właśnie za ich pomocą większość ludzi będzie wyszukiwać informacje w Internecie i wykonywać proste zadania, a nie samodzielnie za pomocą smartfona czy komputera osobistego. W związku z tym na rynek asystentów głosowych wkraczają coraz to kolejni giganci technologii – chociażby Apple ze swoją Siri, Amazon z Amazonem Echo czy Google z Asystentem Google. Tylko czy istnieje asystent głosowy po polsku? Do czego możemy go wykorzystać?

Asystent głosowy po polsku – czy jest w czym wybierać?

Niestety, Polacy, którzy nie posługują się językiem angielskim nie mogą liczyć na duży wybór w zakresie asystentów głosowych. Obecnie mają do dyspozycji Asystenta Google… i nic poza tym. W smartfonach wyposażonych w system iOS alternatywą może być Sterowanie Głosowe, ale ma ono bardzo niewiele opcji i jest ogółem bardzo ubogie w porównaniu do współczesnych asystentów głosowych.

Dlaczego jest taka, a nie inna sytuacja? Stworzenie skutecznego asystenta głosowego w danym języku nie jest proste, a Polska nie jest dużym rynkiem. Zaledwie 30-kilka milionów mieszkańców to dla gigantów technologicznych zbyt mało, zwłaszcza, że jedynie bardzo niewielki ich odsetek byłby póki co skłonny z takiego asystenta korzystać.

Z pewnością sytuacja ta w pewnym momencie się zmieni – w zasadzie stać się może to w każdym momencie. Póki co jednak jeśli interesuje nas asystent głosowy po polsku, to wybieramy między Asystentem Google a Asystentem Google. Dużym bonusem jest fakt, że Asystent Google jest całkowicie darmowy i łatwo dostępny we współczesnych smartfonach z Androidem.

W czym może pomóc asystent głosowy?

Asystent głosowy może mieć znacznie więcej zastosowań, niż by się na pierwszy rzut oka mogło wydawać. Za jego pomocą nie tylko poznamy odpowiedzi na proste pytania, ale też puścimy interesującą nas piosenkę, znajdziemy bilety lotnicze w dobrej cenie czy wykonamy równanie matematyczne.

Każdy asystent ma różny wachlarz opcji, a ciągle dodawane są kolejne w ramach nawiązywania przez ich twórców współpracy z nowymi aplikacjami i markami.

Wydawać by się mogło, że asystenci głosowi są w ogóle niepotrzebni – w końcu wszystkie te rzeczy możemy z powodzeniem zrobić samemu, choćby na naszym smartfonie. Jest to oczywiście prawda, natomiast dzięki asystentowi głosowemu nie dość, że możemy zrobić to szybciej, to jeszcze bez użycia rąk i na odległość.

Kiedy będzie Siri lub Alexa po polsku?

Siri od Apple i Alexę Amazona zna już prawie każdy. Na anglojęzycznym rynku zrobiły one furorę, chociaż nie obyło się bez kontrowersji na temat tego, gdzie i jak długo przechowywane są pozyskane przez urządzenie dane oraz co się z nimi dzieje.

Polacy również bardzo często wyrażają chęć korzystania z nich w naszym rodzimym języku, ale póki co nie jest to możliwe. Nie da rady też wskazać konkretnej daty pojawienia się takiej możliwości, ponieważ tego po prostu nie wie nikt. Może to być za miesiąc, rok czy trzy lata.

W Polsce rynek asystentów głosowych póki co jeszcze raczkuje i niestety nie ma w czym wybierać. Asystent głosowy po polsku to Asystent Google i nic poza tym. W ciągu następnych kilkunastu czy nawet kilku lat na tym polu na pewno dużo się zmieni. Tak czy inaczej, może to być całkiem użyteczna usługa już teraz, a będzie z pewnością jeszcze coraz bardziej ulepszana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *