Akcesoria poprawiające komfort pracy przy komputerze

Akcesoria poprawiające komfort pracy przy komputerze

Komputer jest dla Ciebie narzędziem pracy i spędzasz przy nim sporo czasu? Zobacz jakie drobne akcesoria mogą pomóc w zyskaniu większego komfortu pracy przy komputerze. W artykule znajdą się produkty, które można kupić od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Komfort pracy to podstawa – zadbaj o swoją wygodę

Długotrwałe korzystanie z komputera nie jest korzystne dla zdrowia. Warto co pewien czas zmienić pozycję, w której siedzisz przy biurku. Raz na godzinę warto wstać z krzesła i odejść na chwilę od monitora. To dobry odpoczynek dla oczu oraz możliwość wyprostowania kości. W takiej krótkiej przerwie można wykonać kilka prostych ćwiczeń, na przykład przysiadów lub prostego rozciągania.

W kontrolowaniu czasu spędzonego w pozycji siedzącej może pomóc korzystanie ze smartwatcha lub opaski sportowe. Po jej skonfigurowaniu otrzymamy informację o zbyt długim przebywaniu w jednej pozycji – to znak, że czas na krótką przerwę. Takie urządzenie to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Ergonomiczna myszka to wydatek kilkudziesięciu złotych. Podobnie wyglądają ceny porządnych, komfortowych klawiatur.

Częste problemy z nadgarstkami i mięśniami dłoni podczas pracy przy komputerze – jak ich uniknąć?

Jedną z najczęstszych dolegliwości osób pracujących przy komputerze jest tak zwana “choroba maszynotypistek. Jeszcze przed popularyzacją komputerów cierpiały na nią osoby (wtedy przeważnie kobiety) piszące długo na maszynie do pisania. Schorzenie powoduje nienaturalne ułożenie nadgarstków i rąk podczas pracy. Pisząc na klawiaturze i obsługując myszkę człowiek wykorzystuje mięśnie w dość nienaturalny sposób.

Objawami takiego schodzenia mogą być bóle nadgarstków i odczucie utraty siły w ręce – trudno wykonać mocny ścisk dłonią.

Istnieją dwie możliwości rozwiązania takiego problemu lub niedopuszczenia do jego powstania. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w wygodny sprzęt – ergonomiczną myszkę i wyprofilowaną klawiaturę. Świetnym uzupełnieniem będą specjalne podkładki z żelowymi poduszkami. Dają pewne oparcie dolnej części nadgarstka i sprawiają, że ręka układa się w bardziej naturalnej pozycji. Nawet podkładka pod myszkę za kilkanaście złotych znacznie poprawi komfort pracy.

Oprócz zaopatrzenia się w prozdrowotny sprzęt warto także co pewien czas wykonać proste ćwiczenia. Mają na celu rozciągnięcie ręki i zmuszenie mięśni dłoni do pracy. Wystarczy zapleść na przemian palce obu dłoni i wykonywać nimi okrężne ruchy. Dodatkowo ciekawym uzupełnieniem będzie gumowa piłeczka do ściskania. Kosztuje kilka złotych, a kilka spędzonych z nią chwil pozwoli na rozruszanie dłoni i przygotowanie jej do dalszej pracy.

Oświetlenie miejsca pracy

Oczy użytkownika komputera dość mocno się męczą. Wszystko przez długotrwałe wystawienie narządu wzroku na promieniowanie. Praca w dobrze oświetlonym miejscu pozwoli na zminimalizowanie zmęczenia oczu. Jeżeli nie jest możliwe dostarczenie światła dziennego do stanowiska pracy lub pracujesz po zmroku, warto kupić lampkę LED imitującą światło dzienne. Postawiona na biurku sprawi, że praca stanie się bardziej komfortowa. Dość popularne są lampki LED na USB, które można podłączyć bezpośrednio do komputera lub laptopa. Koszt takiej lampki to od kilku do kilkunastu złotych.

Dodaj komentarz