Akcesoria komputerowe

Akcesoria komputerowe

Korzystanie z komputera byłoby dość mocno ograniczone, gdyby nie akcesoria, jakie się do niego dokupuje. Należą do nich monitory, bez których nie da się pracować. Obecnie najczęściej używa się monitorów LCD, które są wolne od efektu migotania i nie szkodzą tak oczom jak ich poprzednicy. Obowiązkowe są też klawiatury i myszki. O ile laptop ma wbudowaną klawiaturę, o tyle przy komputerach PC jest ona niezbędna. Zwłaszcza jeśli pracuje się bez myszki i używa skrótów klawiszowych. Myszka mimo wszystko przyspiesza pracę i jest wygodniejsza niż touchpad czy skróty klawiszowe.

Powyżej wspomniane akcesoria są właściwie integralną częścią komputerów, bez których nie można się obejść. Istnieje jednak jeszcze wiele dodatków, które ułatwiają pracę. Są to pamięci zewnętrzne: pendrivy przydatne w przenoszeniu plików tekstowych z komputera do punktu ksero czy pomiędzy komputerami, a ponadto pamięci flash wykorzystywane przez aparaty cyfrowe czy wreszcie dyski zewnętrzne archiwizujące dane i zabezpieczające je w razie awarii systemu. Właściwie prędzej będą one zabezpieczone w firmie przy wykorzystaniu dysków sieciowych. Serwerem zarządza wtedy administrator, który umożliwia pracownikom korzystanie z poszczególnych części dysku. Dane zapisywane są wtedy i na komputerze osobistym użytkownika, i na głównym serwerze.

Akcesoriami komputerowymi są także rzeczy, które przypisalibyśmy raczej do sprzętów zupełnie innej kategorii. Są to aparaty i kamery cyfrowe. Aparaty są już sprawą oczywistą dla ludzi w każdym wieku. Posiada go niemal każda rodzina. Jedni małe kompaktowe, inni profesjonalne lustrzanki. Jednak faktem jest, że mają one ścisły związek z komputerem. Za pomocą kabla lub karty pamięci przesyła się dane z aparatu do komputera, a następnie obrabia zdjęcia lub montuje filmy. Jest to szczególnie lubiana praca przez grafików komputerowych. Amatorzy nie przywiązują do obróbki tak dużej wagi.

Jak widać, komputer komputerem, ale wymieniając stary sprzęt na nowy, należy pamiętać o dodatkowych wydatkach z tytułu właśnie kupna akcesoriów komputerowych.

Dodaj komentarz