Wentylacja mechaniczna w naszych mieszkaniach nie zawsze działa w stu procentach sprawnie, świadczyć o tym może duszność czy też nieprzyjemny zapach panujący w łazience. Rozwiązaniem tego problemu są wentylatory łazienkowe. Poniżej omówimy, w jaki sposób samodzielnie można zamontować tego rodzaju urządzenia. Warto jednak pamiętać, że wentylacja grawitacyjna powinna zasysać do wentylacji wszystkie zapachy z kuchni czy też z łazienki. Jeśli wentylacja grawitacyjna działa źle, to najprawdopodobniej jest to spowodowane zbyt niewielkimi otworami, zatkanymi kanałami wentylacyjnymi czy też ogólnie brak otworów doprowadzających powietrze.
Przepisy prawne i konsekwencje nieprawidłowej wentylacji
Jeśli wentylacja grawitacyjna jest niedrożna, to może pojawiać się grzyb i pleśń. Niestety grzyby i pleśń są bardzo trudne do usunięcia, dlatego też lepiej nie dopuszczać do ich powstawania. Wentylatory łazienkowe są na szczęście doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Jednak należy pamiętać, że wentylatory nie mogą być podłączone do kanałów zbiorczych, do których podłączone są inne mieszkania. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w przypadku gdy wentylator będzie bliżej niż 2,4 metra od ich dna, musi posiadać specjalną wodoodporną obudowę.
Jak zamontować wentylatory łazienkowe?
Krok 1 – Pierwszym krokiem jest demontaż kratki wentylacyjnej, ponieważ to właśnie w tym miejscu zwykle montowane są wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/. Następnie należy od najbliższego miejsca, w którym mamy prąd, zwykle jest to puszka doprowadzić zasilanie do miejsca, w którym będzie zamontowany wentylator. Jeśli nie posiada się odpowiednich umiejętności elektrycznych, warto zadanie podłączenia wentylatora zlecić elektrykowi, jest to zwłaszcza przydatne, gdy wentylator nie ma być spięty z włącznikiem światła, a ma posiadać swój własny włącznik.
Krok 2 – Następnym zadaniem, które nas czeka, jest oznaczenie i wywiercenie miejsc pod kołki mocujące. Aby, to osiągnąć należy przyłożyć wentylator do ściany, tak jak ma być zamontowany i po prostu oznaczenie tych miejsc. W momencie wiercenia otworów warto odłączyć zasilanie od wentylatora, żeby w razie trafienia na kabel z prądem nie zostać porażonym. Jeśli chce się użyć klasycznej wiertarki, trzeba posiadać 2 obwód prądu, alternatywą jest zastosowanie wiertarki akumulatorowej.
Krok 3 – Po wywierceniu otworów trzeba oczywiście zamontować wentylator na miejscu i przeciągnąć kable zasilające.
Krok 4 – Po odpowiedni podłączeniu zasilania trzeba założyć maskownice wentylatora i sprawdzić czy wszystko działa.