Z czego słynie Lubin?

Z czego słynie Lubin?

Lubin to miasto w województwie dolnośląskim liczące ponad 72 tysiące mieszkańców. Miasto Lubin było znane już w XII wieku, a nazwa miasta według różnych podań, pochodzi od słowa „lubić”, a co za tym idzie nazwę miasta można tłumaczyć jako „miasto ulubione” lub „miasto miłości”. Aby dowiedzieć się tego co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić wiadomości Lubin dostępne na portalu lubinski24.pl. Z czego słynie miasto i co warto w nim zobaczyć?

​Wydobycie miedzi i srebra

Z punktu rozwiniętej gospodarki miasto kojarzy się z KGHM Polska Miedź, która to jest największym producentem miedzi i srebra w ujęciu światowym. To właśnie w tym mieście działają Zakłady Górnicze Lubin posiadające podziemną kopalnię miedzi z której co roku wydobywa się około 7 milionów ton różnorakich rud, oprócz głównie wydobywanej miedzi również srebro, nikiel, kobalt i inne.

​Muzeum Historyczne w Lubinie

Osoby, które chcą bliżej zapoznać się z historią Lubina oraz jego okolic powinny rozważyć wizytę w znajdującym się w mieście muzeum. Znajduje się ono w dwóch różnych lokalizacjach – główny oddział znajduje się w budynku ratusza miasta, a część eksponatów można oglądać plenerowo w Parku Leśnym. Muzeum zostało powołane do życia w roku 2016, a w 2018 nastąpiło oficjalne otwarcie w odremontowanym budynku ratusza. Wśród ciekawszych ekspozycji warto zwrócić uwagę na multimedialny pokaz dotyczący Zbrodni Lubińskiej z roku 1982. Dużą część ekspozycji poświęcono na lata 70 i 80 XX wieku, między innymi wydarzenia i sukcesy związane ze sportem w mieście.

​Małe zoo w Lubinie i Park

Zoo znajdujące się w Lubinie jest również centrum edukacyjnym dla najmłodszych. Jest to specjalny rodzaj zoo przeznaczony dla dzieci. Znajdziemy tutaj oprócz bogatej oferty zwierząt takich jak pawie, lamy, dziki, papugi, bażanty i inne, również możliwość skorzystania z oferty rozrywkowej. Dostępna jest trampolina, park linowy i plac zabaw. Obok znajduje się Park Wrocławski Zoo Lubin w którym znajdziemy kilka stref tematycznych wraz ze szlakiem dinozaurów i bogatymi informacjami, które będą ciekawą przygodą dla najmłodszych.

​Rynek w Lubinie

Lubiński rynek został odrestaurowany w roku 2018 i po dziś dzień cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz turystów, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta. Na środku rynku znajduje się niewielka fontanna, dostępne są ławki, które w nocy są podświetlane, a gdzieniegdzie znajdziemy kilka posadzonych plantów. To miejsce w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia oraz handel.

Dodaj komentarz