Projektowanie stron internetowych – na co zwracać uwagę?

Projektowanie stron internetowych – na co zwracać uwagę?

To, jak profesjonalnie wykonana jest strona internetowa, dla wielu osób będzie podstawą jej oceny. Nawet, jeśli firma świadczy usługi na najwyższym poziomie lub sprzedaje świetne produkty, słabo wykonana strona może spowodować niewielkie zainteresowanie ze strony odwiedzających.

Z uwagi na dużą konkurencję w niemal każdej branży, jeśli ktoś wejdzie na stronę firmową i zobaczy, że jest ona nieatrakcyjna wizualnie i przestarzała, zapewne od razu ją zamknie i poszuka alternatywnego rozwiązania. Tak więc o czym pamiętać przy projektowaniu stron internetowych, aby uniknąć tego typu sytuacji?

Responsywność i intuicyjność to podstawa

Każdy zapewne jest świadomy, że strony internetowe powinny być atrakcyjne wizualnie. Jednak osoby, które wcześniej z webdevem nie miały nic wspólnego, niekoniecznie są świadome tego, że strona, która dobrze wygląda na komputerze, nie zawsze będzie równie piękna na smartfonie i vice versa. Oczywiście powinna być, natomiast zwykle nie będzie tak “z automatu”.

Projektując stronę, należy stosować się do dobrych praktyk i aktywnie działać, aby zapewnić optymalne wyświetlanie strony niezależnie od typu i rozmiaru ekranu urządzenia, na którym witryna będzie odtwarzana. Z responsywnością ściśle powiązana jest intuicyjność nawigacji, która również powinna stać na najwyższym poziomie niezależnie od platformy.

Chodzi o to, aby użytkownik szybko i łatwo znalazł to, czego szuka, bez chaotycznego przeskakiwania między dużą ilością różnych zakładek. Odpowiedni efekt w tym zakresie można uzyskać między innymi poprzez tworzenie przejrzystych menu, a także właściwe nazewnictwo zakładek.

Witryna powinna być zoptymalizowana pod kątem SEO

SEO, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, to zespół działań prowadzących do tego, aby dana witryna wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google. Jak każdy użytkownik Internetu zapewne wie, oznacza to więcej odwiedzin ze strony potencjalnych klientów – większość osób sprawdza tylko kilka pierwszych wyników i ignoruje resztę.

Profesjonalne projektowanie stron internetowych UK powinno więc obejmować dostosowanie strony do najlepszych praktyk SEO. Część działań, jakie trzeba podjąć, ma charakter mocno techniczny i nie widać ich efektów na pierwszy rzut oka, ale mają one znaczący wpływ na wyniki osiągane przez witrynę.

Inne z kolei będą mocno odczuwalne dla użytkowników. Między innym ważną kwestią pod względem SEO jest jak najszybsze ładowanie się strony – jest to bezpośrednio istotne także dla odwiedzających witrynę, ponieważ, jeśli będzie ona zbyt wolna, część z nich po prostu zniecierpliwi się i ją zamknie.

Dodaj komentarz