Cyberprzestępcy biorą na celownik Twoje konto bankowe

Cyberprzestępcy biorą na celownik Twoje konto bankowe

Hakerzy z roku na rok z coraz większą łatwością zyskują dostęp do naszych kont. Dzieje się to za pomocą tworzenia fałszywych stron internetowych.

Za sprawą działalności cyberprzestępców, aż 60% przedsiębiorstw poddanych badaniom zrealizowanym przez IDG w wyniku zlecenia F5, potwierdziło przypuszczenia co do poniesienia sporych strat finansowych. Okazuje się, że właśnie phishing stał się najpopularniejszym sposobem na atak i niestety jego skuteczność wciąż rośnie. Grupą docelową hakerów są klienci indywidualni, gdyż to właśnie ich najłatwiej “złapać na haczyk”. Tworzą fikcyjne strony bankowe i nakłaniają użytkowników o podanie danych przy logowaniu.

Metody przestępców nie tylko coraz bardziej przypominają prawdziwe strony bankowe. Coraz bardziej niepokojące jest to, że liczba ataków cały czas się zwiększa. Jak twierdzi firma PwC – w skali roku zwiększyła się ona aż o 50%. Statystyki nawiązujące do przestępczości hakerów nie tylko nie napawają optymizmem, ale wręcz budzą grozę. Analitycy (Euromonitor International, Nielsen Report), szacują, że aż 11mln złotych to straty posiadaczy kart kredytowych.

Technologia sprzyja złodziejom

Według trafnego stwierdzenia Ireneusza Wiśniewskiego, Country Manager Poland, F5 Networks, technologia wspiera rozwój idący nie tylko w dobrym kierunku. Korzystają z niej również złodzieje. Współczesny przestępca w sieci, potrzebuje jedynie trochę wiedzy w temacie tworzenia maili phishingowych, dostępu do internetu i laptopa. Z pewnością większość z nas byłaby zszokowana tym, jak wiele forów internetowych dotyczących porad w temacie oszustw internetowych istnieje.

Oszustwa bankowe są dziś realnym zagrożeniem dokonywanym w sieci. Kosztują one instytucje finansowe miliardy złotych. Aby podjąć z nimi skuteczną walkę, firmy muszą najpierw je zrozumieć. Współpraca klientów z instytucjami finansowymi jest najprostszym sposobem obrony, który pomoże zapobiec problemom tego typu i wdrożyć właściwe środki bezpieczeństwa.

Oczywiście potęga technologii ma też dobre strony, dzięki którym stała się sercem obsługi klienta w bankach. Dziś by zapewnić odpowiedni i przede wszystkim bezpieczny poziom obsługi klienta, przedstawiciele banków nie muszą spotykać się z klientami twarzą w twarz, właśnie dzięki technologii. Uwierzytelnianie danych klientów zdalnie, umożliwiane są dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.

Bezpieczeństwo i wygoda

Nie da się ukryć, iż zarówno dla klienta jak i dla instytucji, bankowość internetowa jest dużym udogodnieniem. Jednak banki muszą liczyć się z tym, że to na nich ciąży odpowiedzialność w razie włamania się na konto bankowe klienta. Taka sytuacja wpływa niekorzystnie na kwestie finansowe, ale również na wizerunek instytucji.

Ireneusz Wiśniewski radzi, by znaleźć równowagę pomiędzy wygodą, a bezpieczeństwem. Zakładając, iż wszystkie urządzenia są zainfekowane, banki mogłyby podejść od innej strony do kwestii bezpieczeństwa. Wtedy nacisk przełożył by się z bezpieczeństwa urządzenia na wzmocnienie bezpieczeństwa danych.

Podsumowując, jedyne do czego banki muszą dojść, to właściwy kompromis pomiędzy szybkością działania i wygodą, a bezpieczeństwem. Powinny także pamiętać, że nie jest dobrą strategią ograniczanie ograniczanie funkcji bezpieczeństwa, które spowalniają pracę – nie jest dobrym pomysłem. Aby utrudnić życie cyberprzestępcom, a jednocześnie dorównać wymaganiom klientów, trzeba skupić się na skutecznym zabezpieczeniu danych.

Programy antywirusowe i inne proste zasady

W celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa (oraz danych i pieniędzy) w sieci, jako klienci powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakie informacje udostępniamy w sieci. Banki mogą dbać jedynie o poszczególne kwestie zabezpieczeń, ale my również powinniśmy zadbać o nasze dane i mieć uwagę na to, kto może mieć do nich dostęp.

Według Ireneusza Wiśniewskiego z F5 Networks, korzystając z szeroko rozwiniętej technologii w codziennym życiu, ludzie łatwo zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Aktualizowanie oprogramowania antywirusowego, korzystanie z aktualnych aplikacji, blokowanie spamu – to czynności, które powinny grać ważną rolę. Mogą one ustrzec nas przed staniem się ofiarą przestępstwa w sieci.

Dodaj komentarz