Co zrobić jeśli telefon nie chce się włączyć

Co zrobić jeśli telefon nie chce się włączyć

Problemy mniejsze lub większe z naszymi urządzeniami miewamy regularnie. W większości przypadków wystarczy – nawet używając szwankującego urządzenia – wpisać kilka słów w wyszukiwarkę i zasięgnąć opinii internetu. Gorzej, jeśli nasz telefon nie chce się włączyć. Chociaż to nieco ogranicza nasze opcje, nie pozostawia nas zupełnie bez żadnych! Oto kilka z nich.

Wyciągnij baterię!

Jeśli telefon nie chce się włączyć, a jesteś posiadaczem urządzenia, które posiada wymienną baterię, upewnij się, że wszystkie łączące się z nią styki są czyste. Aby to zrobić, wystarczy wyciągnąć baterię i je dokładnie przeczyścić. Można użyć do tego patyczka do uszu zamoczonego w specjalnie przeznaczonym do tego preparacie albo przejrzeć fora z poradami na ten temat – w sieci jest wielu zwolenników bardziej domowych metod! Którąkolwiek z nich wybierzesz, być może rozwiąże to problem niewłączającego się telefonu. Nie bez powodu ta standardowa metoda wyłącz-włącz jest zawsze proponowana na starcie.

Przyjrzyj się ładowarce!

Dawno minęły czasy, w których telefony wytrzymywały bez ładowania nawet i do tygodnia. Teraz potrafimy ładować je i kilka razy dziennie – podczas tak częstego użytkowania złącza ładowania nie trudno o usterkę. Być może problem, że telefon nie chce się włączyć, nie leży w samym telefonie tylko w wyczerpanej baterii! Aby sprawdzić, czy właśnie z taką sytuacją nie mamy do czynienia, można obejrzeć złącze pod dobrym światłem, poruszyć kablem ładowania, aby upewnić się, czy nie jest zbyt luźny i czy w którejś z pozycji na ekranie telefonu nic się nie zmienia. Złącze można próbować wymienić samemu – w sieci jest wiele instrukcji na to, jak to zrobić – albo iść z urządzeniem do serwisu.

Jeśli ze złączem jest wszystko w porządku, a telefon nie chce się włączyć, warto sprawdzić, czy problemem nie jest ładowarka, której używamy. Można ją podłączyć do innego, działającego urządzenia i zobaczyć, czy na ekranie pojawia się informacja o ładowaniu. Jeśli nie, mamy ładowarkę do wymiany i problem z głowy!

Sprawdź wyświetlacz!

Jeśli przy próbie włączenia urządzenia wibruje nam ono w ręku, ale na ekranie nic się nie pojawia, łatwo można stwierdzić, że problem leży nigdzie indziej a w wyświetlaczu. Być może jest to skutek jakiegoś wypadku, któremu telefon uległ w naszym posiadaniu – albo po prostu wada fabryczna. I w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie udać się do serwisu.

A co jeśli telefon się zalał?

Albo i niekoniecznie zalał – być może nasz smartfon był narażony na wysokie stężenie wilgoci w powietrzu i po jakimś czasie odmówił współpracy. W przypadku zalania worek ryżu czyni cuda – ale nie zawsze, i nie zawsze zdążamy z tym ratunkiem na czas. Jeśli twój telefon nie chce się włączyć po wypadku tego typu albo podejrzewasz, że może mieć w tym udział wilgoć, najlepiej udać się do serwisu producenta i zapytać o możliwe opcje działania.

Dalej nie działa? Idź do serwisu!

Jeśli wszystkie powyższe rady, do których można zastosować się w domu, zawiodą i pomimo wszelkich zabiegów telefon nie chce się włączyć, warto udać się z urządzeniem do serwisu i zasięgnąć opinii specjalisty. Czasem problem z urządzeniem jest poważniejszy niż zepsuta ładowarka czy wyświetlacz, a koszty jego naprawy przewyższają koszty zakupu nowego urządzenia (na przykład w przypadku zepsucia się płyty głównej) i to także należy wziąć pod uwagę.

Co się dzieje z danymi, gdy telefon się nie włącza?

Jeśli Twój telefon jest uszkodzony i nie masz kopii zapasowej swoich danych, możesz je zapisać. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wyjąć kartę SIM i włożyć ją do innego telefonu. W ten sposób będziesz mógł dzwonić do ważnych dla Ciebie osób lub kontaktować się z nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Następnie, jeśli Twój telefon ma gniazdo kart SD, wyjmij kartę SD i włóż ją do komputera. Możesz skopiować z niego wszystkie pliki na inne urządzenie z pamięcią masową lub do usługi w chmurze, takiej jak Dysk Google lub Dropbox. Jeśli Twój telefon ma gniazdo kart microSD, możesz wyjąć kartę SD z telefonu i skopiować pliki do komputera za pomocą czytnika kart USB na SD.

Dziwne, ale prawdziwe powody, dla których Twój telefon może się nie włączać

Bateria w telefonie to nie jedyna rzecz, która może powodować problem. Istnieje wiele innych powodów, dla których telefon może się nie włączać. Jednym z najczęstszych powodów jest to, że telefon był zbyt długo pozostawiony w bardzo zimnym lub gorącym otoczeniu i spowodowało to wewnętrzne uszkodzenie urządzenia. Tak się stanie, jeśli zostawisz ładowarkę iPhone’a podłączoną przez całą noc i nie odłączysz jej na czas.

Pozostawienie urządzenia podłączonego na noc może spowodować uszkodzenie cieplne, co prowadzi do wyłączenia (zwykle) lub zmniejszenia prędkości (czasami). Innym powodem może być to, że upuściłeś telefon i uszkodziłeś wewnętrzne elementy urządzenia, co również doprowadzi do wyłączenia. 

Jeśli masz problemy z włączeniem telefonu, spróbuj wyłączyć urządzenie, naciskając i przytrzymując jednocześnie przycisk zasilania i przycisk Home przez dziesięć sekund. Innym rozwiązaniem byłoby przytrzymanie przycisku zwiększania głośności, a następnie podłączenie ładowarki.

Jak naprawić nieodpowiadający iPhone lub urządzenie z Androidem w domu?

Jeśli Twoje urządzenie nie działa i nie odpowiada, możesz wypróbować kilka rzeczy przed zabraniem go do sklepu Apple lub warsztatu. Możesz spróbować ponownie uruchomić urządzenie, przytrzymując przycisk zasilania przez 10 sekund. Jeśli to nie zadziała, spróbuj twardego resetu. Jeśli to nie zadziała, czas oddać telefon do naprawy. Jeśli używasz urządzenia z Androidem, możesz użyć kabla USB, aby podłączyć telefon do komputera i użyć poleceń ADB, aby wymusić ponowne uruchomienie urządzenia. 

Jeśli Twój iPhone lub iPad się nie włącza, może to być problem z baterią. Jeśli używasz iPhone’a, podłącz urządzenie do ładowarki, a następnie naciśnij i przytrzymaj ekran, gdy jest podłączony do ładowania. Jeśli to nie zadziała, spróbuj ponownie uruchomić komputer, naciskając i przytrzymując przycisk zasilania przez 10 sekund. Wreszcie, jeśli tak nie jest, możesz mieć problem ze sprzętem.

Dodaj komentarz