Filtr HEPA – co to takiego?

Filtr HEPA – co to takiego?

Filtry HEPA robią ostatnimi czasy niesamowitą furorę, ze względu na swoje dobroczynne działanie. Ich nazwa to skrót od słów High Efficiency Particulate Air, które oznaczają filtr służący do dezynfekcji powietrza. Są to filtry wykonane ze spiekanego szkła posiadające pory wielkości 0,3µm, dzięki którym możliwe jest filtrowanie powietrza. Filtr HEPA zbudowany jest z 3 warstw, z których jedna odpowiada za pochłanianie zapachów. Warstwy te są ze sobą złączone za pomocą syntetycznych żywic. W powszechnym użytku wykorzystywane są filtry o powierzchni 1800 cm3, które składa się w harmonijkę, a dzięki temu zajmują one mniejszą powierzchnię. Filtry HEPA zatrzymują 99,97% zanieczyszczeń, m.in. kurz, komórki bakterii, pierwotniaków, grzybów, a także wirusy.

Jaki filtr wybrać?

Na rynku dostępne są filtry HEPA o różnej klasie oznaczone symbolami od H10 do H14. Im wyższa liczba po literce H tym filtr jest lepszy, bardziej skuteczniejszy i zazwyczaj dłużej nam posłuży. Z tego wynika, że najsłabszy będzie filtr H10, a najlepszy H14. Dlaczego? Filtr HEPA o symbolu H10 oczyszcza co prawda powietrze, ale w minimalnym stopniu, ponieważ nie wyłapuje większości najmniejszych cząsteczek. Filtry H11-H13 są lepsze, ale nadal w małym stopniu oczyszczają powietrze, ponieważ też nie pochłaniają najmniejszych cząstek. Wszystkie z nich są wykorzystywane głównie w najtańszych produktach. Filtry HEPA o symbolu H14 w przeciwieństwie do poprzednich wychwytują najmniejsze cząstki, przez co filtracja jest o wiele lepsza.

 

Dla dokładniejszego zobrazowania przedstawiono w procentach poszczególne parametry wszystkich klas:

 

H10

Jakość filtracji – 86%

Żywotność filtra – 55%

Usuwanie pyłków – 85%

Usuwanie wirusów i grzybów – 79%

 

H11, H12, H13

Jakość filtracji – 90%

Żywotność filtra – 75%

Usuwanie pyłków – 91%

Usuwanie wirusów i grzybów – 86%

 

H14

Jakość filtracji – 99,97%

Żywotność filtra – 92%

Usuwanie pyłków – 99%

Usuwanie wirusów i grzybów – 99%

 

Porównując parametry wszystkich klas widzimy, że klasa H10 rzeczywiście znacznie słabiej wypada od klasy H14. Tak jak wszystkie filtry, również filtry HEPA z czasem zaczynają działać słabiej. Dlatego konieczna jest ich konserwacja – jeżeli filtr nadaje się do czyszczenia należy go po odpowiednim czasie wyjąć i dokładnie, ale delikatnie umyć, tak żeby go nie uszkodzić. Jeżeli natomiast filtr nie nadaje się do czyszczenia to po prostu wymieniamy go na nowy. Czas po jakim filtr powinien być umyty bądź wymieniony znajdziemy w zaleceniach producenta.

 

 

 

Dodaj komentarz